Gruzińska Droga Wojenna to bez wątpienia najsłynniejsza droga w Gruzji dzierżąca również miano najpiękniejszej trasy widokowej. Jest to górska droga z licznymi serpentynami biegnąca z gruzińskiej stolicy Tbilisi do rosyjskiego Władykaukazu. Do najciekawszych atrakcji Gruzińskiej Drogi Wojennej należą: miasto Mccheta, zbiornik Żniwali, twierdza Ananuri, Pomnik Przyjaźni Rosyjsko-Gruzińskiej i klasztor Cminda Sameba.
- Ciekawostki (25)
- Poradniki (13)
- Podróże (81)
- Blog podróżniczy (0)
Jeśli lubicie zwiedzać miasta, to Tbilisi spełni Wasze najśmielsze oczekiwania, bowiem stanowi idealne połączenie tradycji z nowoczesnością. Do głównych zabytków gruzińskiej stolicy należą: twierdza Narikala, dzielnica Abanotubani z łaźniami siarkowymi oraz świątynie m.in. Metechi i Sioni. Na uwagę zasługują również współczesne budowle tj.: Sobór Trójcy Świętej, Most Pokoju oraz monumentalny pomnik Kronika Gruzji.
Mestia to stolica i jednocześnie centrum kulturalne Swanetii. Znajdują się tam ciekawe muzea, jednak jej największymi atrakcjami są kamienne wieże oraz przede wszystkim przepiękne góry. Nad miastem wznosi się punkt widokowy Krzyż nad Mestią, z którego rozpościera się wspaniały widok na Uszbę. Z Mestii można zorganizować kilka wędrówek o różnym stopniu trudności. Największą popularnością wśród turystów cieszy się trekking do jezior Koruldi oraz lodowca Chalaadi
Uszguli to wieś leżąca w malowniczej Swanetii u podnóża najwyższego szczytu Gruzji, czyli 5-tysięcznej Szchary. Osada słynie ze średniowiecznych kamiennych wież, unikatowej kultury oraz fantastycznych górskich widoków. Według Gruzinów, jest to najwyżej położona wioska w Europie. Uszguli stanowi idealną bazę wypadową w góry, można z niej uskutecznić kilka ciekawych trekkingów m.in. do lodowca Shkhara.
Kutaisi to trzecie co do wielkości miasto Gruzji liczące około 150 tys. mieszkańców. Symbolem miasta jest katedra Bagrata i fontanna Kolchidy. W pobliżu miasta znajdują się: monastery Gelati i Mocameta, jaskinia Prometeusza, kaniony Oktase i Martvili, a także sanatorium Ckaltubo. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co ciekawego zobaczyć w Kutaisi oraz czy warto zostać tam na dłużej, to zapraszamy do lektury.
Gruzja od wielu lat jest jednym z najbardziej popularnych kierunków wyjazdowych wśród Polaków. Fakt ten, nie może dziwić ze względu na przepiękne krajobrazy, ciekawą historię, wyśmienitą kuchnią oraz przesympatycznych mieszkańców. W niniejszym artykule zebraliśmy szereg przydatnych informacji, które pomogą Wam zaplanować i zorganizować niskobudżetową podróż do Gruzji na własną rękę.
Peszt to lewobrzeżna (wschodnia) część Budapesztu będąca sypialnią węgierskiej stolicy. W porównaniu do Budy, jest płaska i o wiele większa, zajmuje ok. 2/3 powierzchni całego miasta. Peszt posiada wiele słynnych zabytków rozpoznawalnych na całym świecie, wystarczy wymienić tylko: gmach Parlamentu Węgierskiego, Bazylikę św. Stefana, Plac Bohaterów, Wielką Halę Targową i Wielką Synagogę.
Buda to prawobrzeżna (zachodnia) część Budapesztu będąca w przeszłości niezależnym miastem i to nie byle jakim, bo historyczną stolicą Królestwa Węgier. Co warto zobaczyć w tej części miasta? Do największych atrakcji Budy zaliczają się: Wzgórze Zamkowe wraz Zamkiem Budzińskim, Basztą Rybacką i Kościołem św. Macieja oraz Most Łańcuchowy, Wzgórze Gellerta oraz kilka mniej popularnych miejsc.
Bratysława to stolica i największe miasto Słowacji. W przeszłości była również siedzibą władz Królestwa Węgierskiego. Z populacją 475 tys. mieszkańców plasuje się dopiero w trzeciej dziesiątce najludniejszych stolic Europy. Miasto leży nad Dunajem, czyli drugą najdłuższą rzeką Starego Kontynentu. Co ciekawe, Bratysława jest jedyną stolicą na świecie graniczącą z dwoma krajami: Austrią i Węgrami.
Co można zobaczyć w Pradze w ciągu jednego dnia? Czy taka wycieczka w ogóle ma sens? Fotorelacja z kilkugodzinnego spaceru po czeskiej stolicy. Praga jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych miast na Starym Kontynencie, dlatego jeśli jeszcze tam nie byliście, to najwyższa pora to zmienić. Niniejszy wpis z pewnością przyczyni się do Waszej rychłej podróży do miasta stu wież.
Mierzący nieco ponad 900 m wysokości Lubomir jest jednym z najniższych szczytów zaliczanych do Krony Gór Polski (22. miejsce). Według tego zestawienia jest on najwyższym szczytem Beskidu Makowskiego i tu zaczynają się pewne kontrowersje. Zgodnie z regionalizacją Polski opracowaną przez Jerzego Kondrackiego, Lubomir zaliczany jest do Beskidu Wyspowego.
Jednodniowy wypad w Tatry Zachodnie. Naszym celem był kopulasty Wołowiec (2063 m), na wierzchołek którego weszliśmy od strony Doliny Chochołowskiej przez Grzesia i Rakoń. Wracaliśmy szlakiem zielonym przez Wyżnią Dolinę Chochołowską. Znajdziecie tu dokładny opis ok. 30-kilometrowej trasy wraz z fotorelacją.
Gorce to pasmo górskie wchodzące w skład Beskidów Zachodnich leżące w województwie małopolskim. Ich najwyższym szczytem jest Turbacz (1310 m) zaliczany do Korony Gór Polski. Gorce posiadają bardzo charakterystyczną budowę, tworzy je siedem głównych grzbietów, które rozchodzą się promieniście we wszystkich kierunkach od najwyższego wierzchołka, czyli Turbacza.
Najwyższym szczytem Beskidu Małego jest Czupel, który wznosi się na wysokość 930 m. Jest on zaliczany do Korony Gór Polski, przez co cieszy się dość dużą popularnością. Czupel położony jest w zachodniej części Beskidu Małego, przez jego wierzchołek przebiega szlak niebieski.
Mierzący 1257 m wysokości szczyt Skrzyczne jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego. Miano to sprawia, że zalicza się go do Korony Gór Polski. Idealną bazą wypadową na Skrzyczne jest Szczyrk, z którego biegną dwa szlaki piesze oraz wjeżdża wyciąg krzesełkowy. Opis trasy wraz z fotorelacją.
Góry Świętokrzyskie to najmniejszy, ale jednocześnie i najstarszy łańcuch górski w Polsce leżący w województwie świętokrzyskim. Jego najwyższym pasmem są Łysogóry z Łysicą i Łysą Górą (Świętym Krzyżem). Łysicę jako najwyższy szczyt zalicza się do Korony Gór Polski, natomiast Łysa Góra jest celem licznych pielgrzymek.
Biura turystyczne oferują kilka wariantów zwiedzania Czarnobyla, w tym wycieczkę prywatną w małych grupach + przewodnik. Sam decydujesz, czy chcesz zrobić kilka zdjęć o świcie a może spędzić cały dzień eksplorując opuszczone budynki w Prypeci. Postaram się przybliżyć wam jak wygląda takie zwiedzanie.
Nocleg w Czarnobylu, podstawowe informacje o bezpieczeństwie podczas wycieczki do strefy. Jak wygląda zwiedzanie elektrowni, jakie zwierzęta żyją wokół elektrowni atomowej. O jakiej porze roku zwiedzać strefę. Podsumowanie i ocena 2-dniowego wyjazdu.
Drugi dzień wycieczki do strefy. Zwiedzamy kompleks wokół radaru DUGA oraz miasteczko garnizonowe Czarnobyl-2 wybudowane w celu zapewniania zaplecza socjalnego dla personelu radaru i ich rodzin. Czy warto zobaczyć radar DUGA?
Prawdopodobnie każda osoba szukająca w Internecie jakichś informacji o Maroku trafiła na zdjęcia urokliwego miasteczka z błękitnymi uliczkami i fasadami budynków. Szafszawan (Chefchaouen), bo o nim mowa, leży w północnej części kraju w górach Rif. Wbrew pozorom jest to duże miasto, a nie mała wioska.