Kategorie blog
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (PACZKOMAT Inpost [1-2 dni robocze]) już od 300,00 zł.

Czarnobyl - private tour po strefie wykluczenia, cz. 1

Czy warto wybrać prywatną wycieczkę do Czarnobyla?

 

Biura turystyczne oferują kilka wariantów zwiedzania w tym najciekawszą odmianę czyli wycieczkę prywatną w małych grupach + przewodnik. Taką formę zwiedzania postaram się szerzej opisać w tym artykule. Daje ona sporą swobodę w wyborze trasy zwiedzania, tego czy chcesz zrobić kilka zdjęć o świcie w konkretnej lokalizacji, albo spędzić cały dzień eksplorując opuszczone budynki w Prypeci. Wycieczki jednodniowe przypominają raczej szybki przemarsz z dokładnie wyliczonym czasem na strzelenie każdej fotki. Prywatna wycieczka do Czarnobyla i strefy wykluczeniaObowiązkowe zdjęcie podczas każdej podróży do strefy.

Jednym z największych plusów jest fakt, że eksplorujesz zakamarki we własnym tempie i wg, własnej trasy. Podczas zwiedzania kompleksu wokół radaru DUGA nie spotkaliśmy żadnej żywej duszy (z wyjątkiem strażników przy wejściu). Potęguje to uczucie dzikiej eksploracji opuszczonego miejsca. W tym wpisie postaram się przybliżyć wam jak wygląda zwiedzanie strefy wykluczenia podczas prywatnej wycieczki z przewodnikiem.

 

Ile kosztuje wycieczka do Czarnobyla i strefy wykluczenia?

Istnieją różne rodzaje, od jednodniowych wycieczek grupowych z Kijowa, przez 2-3 dniowe oraz wycieczki private we własnej grupie podczas których możemy ustalić z przewodnikiem indywidualny plan zwiedzania (lub zdać się na doświadczenie przewodnika co też uczyniliśmy). Ceny zmieniają się każdego roku i to raczej na niekorzyść. O ile ceny standardowych wycieczek są ogólnodostępne tak private tour może wymagać dokładniejszej wyceny. Na jej kształt wpływa ilość osób, transport, to czy chcemy podróżować własnym autem, oraz ew. niestandardowego planu zwiedzania.

Opuszczone miasto sala gimnastyczna w CzarnobyluTo czego nie zabraknie podczas żadnej wycieczki, to wszechobecne maski i postapokaliptyczny klimat na każdym kroku.

W naszym przypadku była to wycieczka 2-dniowa dla 2 osób z własnym, wynajętym samochodem. W tym skromne posiłki i nocleg. Koszt 400 dolarów / osoba. Cena z sierpnia 2021. Płatności przeważnie można dokonać online lub w gotówce na miejscu. Kwestia dogadania :).  Z pozostałych kosztów doszły nam jeszcze, hotel w Kijowie, obowiązkowe ubezpieczenie pokrywające ew. koszty leczenia na COVID, paliwo, bilety lotnicze i wyżywienie. Przed wyjazdem szukaliśmy informacji i cenach z ubiegłych lat i można zauważyć, że każdego roku są one wyższe.

 

Jak dostać się do Zony?

Do granicy strefy dostaniemy się autem/autokarem. Z Kijowa jest to około 2 godzin, prostą drogą. Nie ma możliwości zwiedzania strefy na własną rękę a cały teren stanowi zamkniętą strefę. Aby dostać się do strefy potrzebna jest specjalna przepustka i przewodnik z odpowiednimi uprawnieniami. Istnieje jeszcze możliwość skorzystania z usług tzw. Stalkerów ale to temat na osobny artykuł i oficjalnie jest to zabronione.

sklep z pamiątkami w czarnobyluPamiątki z Czarnobyla przy strefie granicznej. Jedna z ciekawszych to powietrze z Czarnobyla, zamknięte w blaszanej puszcze. 

Podjeżdżamy pod granicę strefy, obok budek wypełnionych najróżniejszymi gadżetami wita nas uśmiechnięty facet około trzydziestki ubrany ,,na wojskowo”. Na potrzeby wpisu nazwiemy go Ivan. Szybko przedstawia nam najważniejsze kwestie naszej dwudniowej wycieczki i zajmuje się wszystkimi formalnościami na wejściu. Każdy dostaje dziwny czarny naszyjnik przypominający pendrive. Podobno zbiera on informację o poziomie promieniowania a następnie dane analizowane są przez lokalne władze. Wygląda trochę archaicznie a Ivan wątpi aby jeszcze działał. Choć możemy poruszać się po strefie własnym autem, prosimy Ivana aby został naszym szoferem. Możemy skupić się na oglądaniu i robieniu zdjęć podczas jazdy. Nie mamy żadnego konkretnego planu, chcemy jedynie nie pominąć niczego ciekawego. Zdajemy się na jego doświadczenie. Ivan już wie, że będzie to kolejna standardowa wycieczka.

Zwiedzanie Czarnobyla własnym samochodem z przewodnikiemZwiedzanie strefy własnym samochodem jest możliwe i wygodne. Szczególnie jeśli Wasz przewodnik zgodzi się prowadzić :).

Atrakcje w czarnobyluJedne z pierwszych widoków jakie mamy okazję zobaczyć podczas wjazdu do strefy.

Pomnik w Czarnobylu, Ci którzy uratowali światPomnik "Tym którzy uratowali świat" upamiętnia bohaterską postawę strażaków którzy z wielkim poświęceniem brali udział w akcji ratunkowej.

Maszyny usuwające napromieniowane odłamki w elektrowni w CzarnobyluZestawienie maszyn i robotów które brały udział przy oczyszczaniu terenu z najniebezpieczniejszych fragmentów po eksplozji reaktora. Wykorzystywano również sprzęt udostępniany przez inne kraje. 

Przedszkole w Czarnobylu.
Przedszkole w czarnobylu

Opuszczone przedszkole koło elektrowni atamowej

Miejsce którego nie ominie żaden przewodnik po mieście widmo to przedszkole. To tutaj znajdują się znane ze zdjęć dziecięce łóżeczka "przystrojone" brudnymi laleczkami. Przed wejściem znajdują się strefy o podwyższonej radioaktywności. Wynika to z faktu, że tuż po katastrofie obmywano budynki i ulice z radioaktywnego pyłu który spływał w jedno miejsce tworząc tzw. hot spot.

Dozymetr czarnobyl hot spotPodczas wycieczki każda grupa zaopatrzona jest w dozymetr. Możemy sprawdzić na bieżąco, poziom promieniowania.

Zwiedzanie Prypeci z przewodnikiem.

Ivan dość sprawnie kieruje naszym wypożyczonym fiatem Tipo, więc ekspresowo przemieszczamy się pomiędzy kolejnymi lokalizacjami. Przed wjazdem do Prypeci słuchamy opowieści o mieście idealnym. Zbudowane dla pracowników elektrowni i ich rodzin, świetnie zaplanowane, oferujące mieszkańcom wszystko co najważniejsze. Podobno możliwość zamieszkania w Prypeci była pewnego rodzaju wyróżnieniem. Na miejscu czeka nas ogrom możliwości, zwiedzanie sklepów, słynnego parku zabaw, szpital, szkoły, basen, niezliczoną ilość mieszkań. Ilość możliwości jest tak duża, że zdajemy się na rady Ivana.

stare zdjęcia Prypeci archiwalne

jak wyglądała Prypeć przed katastrową

Podczas zwiedzania słuchamy historii o jednym z ciekawszych private tour jakie miał okazję organizować. Grupa artystów postanowiła nagrać odgłosy strefy ale te wydobywające się z pianin i fortepianów które mieli za zadanie odnaleźć na terenie strefy wykluczenia. Po wymianie informacji z wieloma innymi przewodnikami udało im się zlokalizować kilkanaście sztuk. Większość znajdowała się w Prypeci. 

fortepiany w Prypeci w mieszkaniach

Obowiązkowym miejscem jest plac zabaw z diabelskim młynem, z charakterystycznymi żółtymi koszykami. Wg. wielu źródeł nie był on nigdy używany ale Ivan dotarł do jednego z byłych pracowników który twierdzi, że na kilka dni przed wybuchem wykonywali próbę generalną podczas której kilka osób miało okazję “przejechać” się na tej atrakcji, jako jedyni w historii. Ot, kolejna ciekawostka którą serwuje nam nasz zakamuflowany przewodnik.

Plac zabaw w Czarnobylu Prypeć 2021

Niedaleko placu znajduje się jedna studzienka która przetestuje sprawność naszego czujnika promieniowania. Jest to jedno z najbardziej napromieniowanych miejsc do jakiego zbliżyliśmy się w trakcie wycieczki.

prypec zwiedzanie miasta apokalipsa

 samochodziki na placu zabaw w prypeci

Jedną z większych atrakcji Prypeci są 16-piętrowce czyli najwyższe budowle miasta. Ivan powiedział, że obecnie wycieczki mają zakaz wstępu ich dachy po czym wskazał nam schody które mogłyby doprowadzić nas na górę. Oczywiście zastosowaliśmy się do tego zakazu, nie weszliśmy na dach i nie wykonaliśmy tam żadnych zdjęć. 

Najwyższe budynki w prypeci i opuszczone mieszkania

 Czy mozna wchodzic na dachy w prypeciW oddali widoczna jest kopuła osłaniająca uszkodzony reaktor.

16-pietrowce prypec wycieczka

Zwiedzanie Prypeci może trwać nieograniczoną ilość czasu i chyba nie ma takiej osoby która odwiedziła wszystkie możliwe zakamarki.
To zdecydowanie najciekawszy wg. nas punkt na mapie zony.

malowidlo na scianie prypec astrnautaMalowidło wewnątrz jednego z budynków, przedstawia astronautę ze Związku Radzieckiego oraz młodą kobietę. Dookoła widoczne są symbole i postacie z różnych epok. Zdecydowanie jedno z najbardziej kolorowych miejsc w całej Prypeci.

  

Przejdź do części drugiej - Co warto zobaczyć w Czarnobylu, elektrownia, nocleg cz. 2 - Link

W drugiej części przeczytasz o zwiedzaniu terenu elektrowni, bezpieczeństwie w strefie, zwierzętach zamieszkujących zonę, oraz ocenę wyjazdu.

Przejdź do części trzeciej - Radar Duga i miasteczko Czarnobyl-2 - Link

 

KONIEC

 

Podczas wyjazdu do Czarnobyla zabraliśmy ze sobą nasze produkty:

Szybkoschnące ręczniki w dużym rozmiarze XL

Wojskowe naszywki na rzep tzw. patche

Wielofunkcyjne chusty 8w1 jako kominy na szyję

Czapki truckerki dla ochrony przed promieniowaniem (słonecznym:)

Praktyczną nerkę turystyczną która towarzyszy nam podczas większości wyjazdów

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl