Co warto zobaczyć w Ojcowskim Parku Narodowym?
Ojcowski Park Narodowy (OPN) jest najmniejszym polskim parkiem narodowym (pow. 21,46 km²). Utworzono go w 1956 roku. Leży w województwie małopolskim w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (ok. 16 km od Krakowa). Obejmuje środkową część Doliny Prądnika i fragment Doliny Sąspowskiej wraz z otaczającymi je wzniesieniami. Na terenie parku występują formy krasowe (ostańce, jaskinie, doliny krasowe, wąwozy itp.), które powstały w wyniku procesu krasowienia – woda zawierająca dwutlenek węgla rozpuściła wapienne skały.
W przeszłości, obszar Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej wielokrotnie stanowił dno morza. W okresie jury znajdował się tam płytki zbiornik, w którym osadziły się grube warstwy wapieni. Sprzyjające warunki klimatyczne panujące wówczas na tym terenie (duża ilość opadów i wysoka temperatura), przyczyniły się do powstania malowniczej rzeźby krasowej, którą możemy podziwiać dzisiaj m.in. w Ojcowskim Parku Narodowym. Park, jak i cała wyżyna są obszarami unikatowymi w skali całego kraju.
Największe atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego
W OPN znajduje się wiele imponujących ostańców, ale tylko jeden z nich, ze względu na swój niepowtarzalny kształt, stał się symbolem parku. Chodzi oczywiście o słynną Maczugę Herkulesa. Jest to wapienny ostaniec o pionowych ścianach mający 25 m wysokości. Ciekawie prezentuje się również Brama Krakowska będąca naturalną bramą skalną zbudowaną z 15-metrowych bloków jurajskich wapieni. W przeszłości wiódł przez nią szlak handlowy z Krakowa na Śląsk.
Innymi ciekawymi formami krasowymi występującymi w OPN są jaskinie. Póki co odkryto i opisano ok. 400 jaskiń, ale przypuszcza się, że na obszarze parku może być ich nawet 700. Na uwagę zasługują dwie najdłuższe jaskinie – Jaskinia Łokietka (320 m długości), w której według legendy ukrył się Władysław Łokietek uciekając z Krakowa przed wojskami czeskimi i Jaskinia Ciemna (230 m) będąca jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce (pierwsze ślady człowieka w jaskini pochodzą sprzed ok. 125 tys. lat). Obie jaskinie udostępnione są dla ruchu turystycznego. W ojcowskich jaskiniach żyje 17 gatunków nietoperzy – to właśnie ten nieduży ssak (nocek orzęsiony) widnieje na logo parku.
Zamek w Ojcowie i Kaplica "Na Wodzie"
W najmniejszym polskim parku narodowym nie brakuje również zabytków. We wsi Ojców znajdują się m.in. ruiny zamku warownego. Zamek ten wzniósł Kazimierz Wielki w II połowie XIV w. Warownia wchodziła w skład systemu Orlich Gniazd. Jednym z najciekawszych budynków Ojcowa jest Kaplica „Na Wodzie” pod wezwaniem św. Józefa Robotnika. Tą zabytkową drewnianą kaplicę wybudowano w 1901 roku nad dwoma brzegami Prądnika.
Zamek w Pieskowej Skale
Największą i najpiękniejszą atrakcją OPN jest Zamek w Pieskowej Skale – zaliczany do czołówki zabytków polskiego odrodzenia. Twierdza wybudowana została na wapiennej skale i podobnie jak Zamek w Ojcowie, była częścią łańcucha obronnego Orlich Gniazd. Ufundował ją również Kazimierz Wielki. Jednym z głównych zadań Zamku w Pieskowej Skale było bronienie drogi handlowej biegnącej z Krakowa na Śląsk.
Ojcowski Park Narodowy jest nieduży, dlatego kilka godzin wystarczy, aby zapoznać się z jego największymi atrakcjami. Zwiedzanie OPN można połączyć np.: z wycieczką do Krakowa, lub wypadem w Tatry. Jadąc na południe kraju, można się zatrzymać tam na obiad w jednej z restauracji i przy okazji poznać uroki tego miejsca. Jest to również idealna alternatywa weekendowego wypadu dla osób mieszkających w jego pobliżu (Kraków, Katowice, Częstochowa, Bielsko-Biała itp.). My ostatnio zahaczyliśmy o Ojcowski Park Narodowy jadąc rowerem z Częstochowy do Krakowa. Dojazd do parku zajął nam niecałe 6 godzin. Na koniec warto dodać, że przez OPN przebiega pieszy Szlak Orlich Gniazd, a także Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd.