Kategorie blog
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (KURIER Inpost [1-2 dni robocze]) już od 300,00 zł.

Grecja: trekking po górach Lakmos
Grecja: trekking po górach Lakmos

Góry Lakmos to mało znane pasmo leżące w północno-zachodniej Grecji w pobliżu miasta Janina. Ich najwyższym szczytem jest Peristeri wznoszący się na wysokość 2295 m n.p.m. Lakmos pozbawione są infrastruktury turystycznej, dlatego wędruje się po nich pozaszlakowo. W tym celu wykorzystuje się przede wszystkim ścieżki wydeptane przez pasterzy i stada owiec. Przed wyjazdem do Grecji nie mieliśmy zielonego pojęcia o istnieniu tych gór. Trafiliśmy tam przez przypadek, dzięki czemu trekking był jeszcze bardziej ekscytujący

czytaj całość »
Macedonia Północna: góry Baba i jezioro Prespa
Macedonia Północna: góry Baba i jezioro Prespa

Macedonia Północna to niewielki kraj leżący na Bałkanach słynący m.in. z przepięknych gór. Odwiedzając go postanowiliśmy uskutecznić 3-dniowy trekking w górach Baba wznoszących się nad jeziorem Prespa. Najwyższym szczytem masywu jest Pelister mierzący 2601 m n.p.m. Część pasma podlega ścisłej ochronie, gdyż wchodzi w skład Parku Narodowego Pelister. Do największych atrakcji gór należą dwa jeziora polodowcowe Pelisterski oči: Małe i Wielkie Jezioro. Zwiedzanie Baby można połączyć z wizytą w Bitolii, która jest usytuowana u ich podnóży.      

czytaj całość »
Rumunia: góry Capatanii i grzbiet Buila-Vânturariţa
Rumunia: góry Capatanii i grzbiet Buila-Vânturariţa

Capatanii to mało znana grupa górska leżąca w Rumunii wchodząca w skład Karpat Południowych. W Internecie nie ma zbyt wielu informacji na temat tego pasma. Tak na dobrą sprawę, to nawet nie wiadomo jak się ono dokładnie nazywa. Masyw posiada kilka grzbietów, spośród których na szczególną uwagę zasługuje grzbiet główny oraz wapienna grań Buila-Vânturariţa stanowiąca najciekawszy fragment gór. W 2004 roku doceniono jej walory przyrodnicze i utworzono tam Park Narodowy Buila-Vânturariţa.

czytaj całość »
Co warto zobaczyć w Armenii? Największe atrakcje
Co warto zobaczyć w Armenii? Największe atrakcje

Z całą pewnością Armenia nie należy do najpopularniejszych kierunków turystycznych. Co więcej, rzadko kiedy sama w sobie stanowi główny cel podróży, dlatego warto zajrzeć do niej przy okazji. My odwiedziliśmy ją w trakcie podróży po Gruzji. Musicie być jednak świadomi, że w Armenii nie ma światowej sławy zabytków, które powalają na kolana lub wywołują efekt WOW. Jeśli właśnie na to liczycie, to lepiej od razu ją sobie odpuśćcie, ponieważ tylko się nią rozczarujecie.

czytaj całość »
3-dniowy wypad do Armenii podczas podróży po Gruzji
3-dniowy wypad do Armenii podczas podróży po Gruzji

Armenia to najmniejszy kraj Zakaukazia, który warto odwiedzić przy okazji wizyty w Gruzji. Jego powierzchnia zbliżona jest do obszaru zajmowanego przez Macedonię. Zamieszkuje go niemal 3 mln Ormian, z czego ponad milion żyje w stolicy i największym mieście, czyli w Erywaniu. Jest to również najstarsze chrześcijańskie państwo na świecie. Z Tbilisi do Erywania kursują bezpośrednie pociągi w okresie wakacyjnym, dlatego warto tam jechać choćby na weekend.

czytaj całość »
Trekking w dolinie Truso
Trekking w dolinie Truso

Dolina Truso to wciąż mało popularna dolina w pobliżu Stepancmindy, która zachwyca swoim pięknem i naturalnością. Nie uświadczycie tam tłumów turystów, dzięki czemu w dolinie panuje ospały klimat oraz wszechobecna cisza i spokój. Wprawdzie trasa jest dość długa, ale za to prosta, także każdy turysta poradzi z nią sobie na spokojnie. Jeśli podróżujecie z dziećmi i szukacie ciekawego i przyjemnego trekkingu, to dolina Truso spełni Wasze najśmielsze oczekiwania.

czytaj całość »
Gruzińska Droga Wojenna: Mccheta i twierdza Ananuri
Gruzińska Droga Wojenna: Mccheta i twierdza Ananuri

Gruzińska Droga Wojenna to bez wątpienia najsłynniejsza droga w Gruzji dzierżąca również miano najpiękniejszej trasy widokowej. Jest to górska droga z licznymi serpentynami biegnąca z gruzińskiej stolicy Tbilisi do rosyjskiego Władykaukazu. Do najciekawszych atrakcji Gruzińskiej Drogi Wojennej należą: miasto Mccheta, zbiornik Żniwali, twierdza Ananuri, Pomnik Przyjaźni Rosyjsko-Gruzińskiej i klasztor Cminda Sameba.

czytaj całość »
Co warto zobaczyć w Tbilisi? Największe atrakcje stolicy Gruzji
Co warto zobaczyć w Tbilisi? Największe atrakcje stolicy Gruzji

Jeśli lubicie zwiedzać miasta, to Tbilisi spełni Wasze najśmielsze oczekiwania, bowiem stanowi idealne połączenie tradycji z nowoczesnością. Do głównych zabytków gruzińskiej stolicy należą: twierdza Narikala, dzielnica Abanotubani z łaźniami siarkowymi oraz świątynie m.in. Metechi i Sioni. Na uwagę zasługują również współczesne budowle tj.: Sobór Trójcy Świętej, Most Pokoju oraz monumentalny pomnik Kronika Gruzji.

czytaj całość »
Swanetia: Mestia i trekking do jezior Koruldi
Swanetia: Mestia i trekking do jezior Koruldi

Mestia to stolica i jednocześnie centrum kulturalne Swanetii. Znajdują się tam ciekawe muzea, jednak jej największymi atrakcjami są kamienne wieże oraz przede wszystkim przepiękne góry. Nad miastem wznosi się punkt widokowy Krzyż nad Mestią, z którego rozpościera się wspaniały widok na Uszbę. Z Mestii można zorganizować kilka wędrówek o różnym stopniu trudności. Największą popularnością wśród turystów cieszy się trekking do jezior Koruldi oraz lodowca Chalaadi

czytaj całość »
Swanetia: wioska Uszguli i trekking do lodowca Shkhara
Swanetia: wioska Uszguli (Ushguli) i trekking do lodowca Shkhara (Szchara)

Uszguli to wieś leżąca w malowniczej Swanetii u podnóża najwyższego szczytu Gruzji, czyli 5-tysięcznej Szchary. Osada słynie ze średniowiecznych kamiennych wież, unikatowej kultury oraz fantastycznych górskich widoków. Według Gruzinów, jest to najwyżej położona wioska w Europie. Uszguli stanowi idealną bazę wypadową w góry, można z niej uskutecznić kilka ciekawych trekkingów m.in. do lodowca Shkhara.

czytaj całość »
Kutaisi, katedra Bagrata, monastyr Gelati, jaskinia Prometeusza i urbex w Ckaltubo
Kutaisi, Katedra Bagrata, Monastyr Gelati, jaskinia Prometeusza i urbex w Ckaltubo

Kutaisi to trzecie co do wielkości miasto Gruzji liczące około 150 tys. mieszkańców. Symbolem miasta jest katedra Bagrata i fontanna Kolchidy. W pobliżu miasta znajdują się: monastery Gelati i Mocameta, jaskinia Prometeusza, kaniony Oktase i Martvili, a także sanatorium Ckaltubo. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co ciekawego zobaczyć w Kutaisi oraz czy warto zostać tam na dłużej, to zapraszamy do lektury.

czytaj całość »
Podróż do Gruzji na własną rękę, plan podróży i praktyczne informacje
Podróż do Gruzji na własną rękę, plan podróży i praktyczne informacje

Gruzja od wielu lat jest jednym z najbardziej popularnych kierunków wyjazdowych wśród Polaków. Fakt ten, nie może dziwić ze względu na przepiękne krajobrazy, ciekawą historię, wyśmienitą kuchnią oraz przesympatycznych mieszkańców. W niniejszym artykule zebraliśmy szereg przydatnych informacji, które pomogą Wam zaplanować i zorganizować niskobudżetową podróż do Gruzji na własną rękę.

czytaj całość »
Budapeszt: co warto zobaczyć w Peszcie
Budapeszt: co warto zobaczyć w Peszcie

Peszt to lewobrzeżna (wschodnia) część Budapesztu będąca sypialnią węgierskiej stolicy. W porównaniu do Budy, jest płaska i o wiele większa, zajmuje ok. 2/3 powierzchni całego miasta. Peszt posiada wiele słynnych zabytków rozpoznawalnych na całym świecie, wystarczy wymienić tylko: gmach Parlamentu Węgierskiego, Bazylikę św. Stefana, Plac Bohaterów, Wielką Halę Targową i Wielką Synagogę.

czytaj całość »
Budapeszt: największe atrakcje Budy
Budapeszt: największe atrakcje Budy

Buda to prawobrzeżna (zachodnia) część Budapesztu będąca w przeszłości niezależnym miastem i to nie byle jakim, bo historyczną stolicą Królestwa Węgier. Co warto zobaczyć w tej części miasta? Do największych atrakcji Budy zaliczają się: Wzgórze Zamkowe wraz Zamkiem Budzińskim, Basztą Rybacką i Kościołem św. Macieja oraz Most Łańcuchowy, Wzgórze Gellerta oraz kilka mniej popularnych miejsc.

czytaj całość »
Bratysława: co warto zobaczyć w ciągu jednego dnia?
Bratysława: co warto zobaczyć w ciągu jednego dnia?

Bratysława to stolica i największe miasto Słowacji. W przeszłości była również siedzibą władz Królestwa Węgierskiego. Z populacją 475 tys. mieszkańców plasuje się dopiero w trzeciej dziesiątce najludniejszych stolic Europy. Miasto leży nad Dunajem, czyli drugą najdłuższą rzeką Starego Kontynentu. Co ciekawe, Bratysława jest jedyną stolicą na świecie graniczącą z dwoma krajami: Austrią i Węgrami. 

czytaj całość »
Praga: w mieście stu wież, czyli co warto zobaczyć w Pradze w jeden dzień?
W mieście stu wież, czyli co warto zobaczyć w Pradze w jeden dzień?

Co można zobaczyć w Pradze w ciągu jednego dnia? Czy taka wycieczka w ogóle ma sens? Fotorelacja z kilkugodzinnego spaceru po czeskiej stolicy. Praga jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych miast na Starym Kontynencie, dlatego jeśli jeszcze tam nie byliście, to najwyższa pora to zmienić. Niniejszy wpis z pewnością przyczyni się do Waszej rychłej podróży do miasta stu wież. 

czytaj całość »
Beskid Makowski: wejście na Lubomir z Poręby
Beskid Makowski: wejście na Lubomir z Poręby

Mierzący nieco ponad 900 m wysokości Lubomir jest jednym z najniższych szczytów zaliczanych do Krony Gór Polski (22. miejsce). Według tego zestawienia jest on najwyższym szczytem Beskidu Makowskiego i tu zaczynają się pewne kontrowersje. Zgodnie z regionalizacją Polski opracowaną przez Jerzego Kondrackiego, Lubomir zaliczany jest do Beskidu Wyspowego.

czytaj całość »
Tatry Zachodnie: wejście na Wołowiec przez Grzesia i Rakoń
Tatry Zachodnie: wejście na Wołowiec przez Grzesia i Rakoń

Jednodniowy wypad w Tatry Zachodnie. Naszym celem był kopulasty Wołowiec (2063 m), na wierzchołek którego weszliśmy od strony Doliny Chochołowskiej przez Grzesia i Rakoń. Wracaliśmy szlakiem zielonym przez Wyżnią Dolinę Chochołowską. Znajdziecie tu dokładny opis ok. 30-kilometrowej trasy wraz z fotorelacją.

czytaj całość »
Gorce: wejście na Turbacz i Kiczorę z Koninek
Gorce: wejście na Turbacz i Kiczorę z Koninek

Gorce to pasmo górskie wchodzące w skład Beskidów Zachodnich leżące w województwie małopolskim. Ich najwyższym szczytem jest Turbacz (1310 m) zaliczany do Korony Gór Polski. Gorce posiadają bardzo charakterystyczną budowę, tworzy je siedem głównych grzbietów, które rozchodzą się promieniście we wszystkich kierunkach od najwyższego wierzchołka, czyli Turbacza.

czytaj całość »
Beskid Mały: wejście na Czupel z Międzybrodzia Bialskiego
Beskid Mały: wejście na Czupel z Międzybrodzia Bialskiego

Najwyższym szczytem Beskidu Małego jest Czupel, który wznosi się na wysokość 930 m. Jest on zaliczany do Korony Gór Polski, przez co cieszy się dość dużą popularnością. Czupel położony jest w zachodniej części Beskidu Małego, przez jego wierzchołek przebiega szlak niebieski.    

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl