Kategorie blog
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (PACZKOMAT Inpost [1-2 dni robocze]) już od 300,00 zł.

Co to jest ICE i jak to zastosować w praktyce?
Co to jest ICE i jak to zastosować w praktyce?

Czym jest karta ICE i do czego służy? 

ICE to skrót od angielskiego zwrotu „in case of emergency”, czyli po polsku „w razie wypadku”. Tym zwrotem określa się zbiór informacji, które każdy z nas może nosić ze sobą w łatwo dostępnym miejscu, tak aby w razie naszego wypadku można było skontaktować się z naszymi bliskimi lub dowiedzieć się ważnych informacji związanych z naszym zdrowiem.

Karta ICE

ICE

Choć spotkałem się z wskazaniami, że w ramach informacji ICE można wpisywać grupę krwi, przewlekłe choroby czy brane leki to z artykułów dostępnych w sieci wyczytałem, że ratownicy medyczni i lekarze mogą nie wziąć ich pod uwagę. Po zastanowieniu brzmi to całkiem rozsądnie. Aby to zrozumieć możemy wyobrazić sobie sytuację, gdzie ktoś przetoczyłby nam krew o grupie wskazanej przez naszą odręczną notatkę, a nie rzetelne badania. Czy stosować takie zapiski? Zostawię to do waszych przemyśleń i decyzji.

Numery telefonów ICE

Jest jednak coś, co będzie ciężko zdobyć w karetce, czy w  szpitalu bez naszej pomocy. Są to numery telefonów do naszych najbliższych, którzy poza tym, że mogą być źródłem wiedzy o naszym zdrowiu, powinni po prostu wiedzieć, że wpadliśmy w tarapaty… z przyczyn mam nadzieję dla nas wszystkich oczywistych.

Telefony komórkowe

Najprostszym sposobem zadbania o to, aby numery telefonów do naszych najbliższych były pod ręką jest dopisanie przed nazwą interesujących nas kontaktów w telefonie skrótu ICE. Jeżeli chcemy wskazać kolejność ważności dla nas osób, lub ich poziomu opanowania na złe informacje (tak, aby największa panikara w rodzinie nie dowiedziała się pierwsza o wypadku i niepotrzebnie nie rozdmuchała sprawy) możemy po ICE wpisać numer np.:

  • ICE_1_Mąż
  • ICE_2_Żona
  • ICE_3_Brat
  • ICE_4_Siostra
  • ICE_5_Tata
  • ICE_6_Mama
  • ICE_7_Najlepszy_przyjaciel

Taki sposób zapisu najważniejszych i zapewne najczęściej wybieranych numerów może mieć również praktyczny wymiar na co dzień, bowiem dzięki takiemu zapisowi po wpisaniu liter ICE w wyszukiwaniu kontaktów od razu wyskoczą nam wszystkie najbliższe osoby. Wygoda i jednocześnie oszczędność czasu, minimalna bo minimalna, ale liczy się każda sekunda.

Blog podróżniczy Szwendam się

Karta ICE w portfelu

Jedną z klasycznych form zapisu numerów ICE, niezależną od stopnia naładowania baterii jest kartka w formacie wizytówki bądź karty bankomatowej. Oprócz przydatności przy nieszczęśliwym zdarzeniu jest to również świetny sposób na awaryjne miejsce zapisania numerów. Jak skontaktujemy się z najbliższymi gdy np. popsuje nam się telefon, zgubimy go lub po prostu rozładujemy baterię, a będziemy chcieli dać znać, że np.: wrócimy do domu za kilka godzin… lub nawet dni, bo wyskoczy nam spontaniczny wyjazd?

Karta Szwendacza - karta ICE

Na powyższym zdjęciu widnieje przykładowa karta (do wypełnienia) wielkości wizytówki z następującymi polami:


Pierwsza sekcja

Imię i nazwisko / Name
Adres zamieszkania / Address
Numer kontaktowy / Contact number

Druga sekcja

W nagłym wypadku dzwoń do / In case of emergency call
Imię i nazwisko / Contact Person
Numer kontaktowy / Contact number

Trzecia sekcja

Choroba, uczulenie / Disease, allergy
Grupa krwi / Blood type

Karta Szwendacza - karta ICE

 

Nieśmiertelnik Dog Tag

Telefon może się rozładować, a kartka w portfelu przemoczyć. Dlatego też pośród swoich gadżetów turystycznych posiadam również nieśmiertelnik, na którym wybiłem moje numery ICE.

Głównie do użytku przez siebie samego, gdy zajdzie taka potrzeba. Z jednej strony nieśmiertelnika można odczytać numery, a z drugiej wypisałem litery ICE, abym pamiętał co oznaczają wybite cyfry (na fotografii wszystkie numery zamazałem z oczywistych przyczyn).

Karta ICE

Epilog

Mam nadzieję, że te kilka informacji zachęci was do zastosowania ICE w podróżach, jak i codziennym życiu. Ta drobnostka w razie potrzeby może na prawdę wiele ułatwić.

Jeżeli wasza ciekawość nie została zaspokojona zachęcam do dalszej lektury na stronie zawodowego ratownika medycznego: www.ratowniczy.net/ice-in-case-of-emergency

Autorem artykułu jest Daniel Zalejski (www.zalejski.com)

KONIEC

Sklep turystyczny Szwendam się

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl