Kategorie blog
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (KURIER Inpost [1-2 dni robocze]) już od 300,00 zł.Porto - miasto mostów, kościołów i rozpadających się kamienic | Największe atrakcje Porto
Portugalia: największe atrakcje Porto, co warto zobaczyć w Porto?

Co warto zobaczyć w Porto?

Zanim przejdziemy do wymienienia najbardziej charakterystycznych miejsc w Porto, warto wspomnieć o portugalskiej tradycji dekorowania budynków ręcznie wytwarzanymi płytkami ceramicznymi. Mowa o płytkach azulejos, które pokrywają m.in.: kamienice, pałace, dworce i kościoły. Zdobią je z zewnątrz, jak i wewnątrz np.: klatki schodowe. Niekiedy tworzą malownicze mozaiki i wzory składające się z tysięcy części, zajmując przy tym ogromne powierzchnie np.: całe ściany. Czasami może to być jednak niewielka dekoracja składająca się zaledwie z kilku elementów. Płytki azulejos mogą przedstawiać ważne sceny historyczne, motywy roślinne lub po prostu tworzą kolorowe geometryczne mozaiki.

Kościół Karmelitów (Igreja das Carmelitas) w Porto, Portugalia
Kościół Karmelitów (Igreja das Carmelitas) i jego boczna ściana.
Płytki azulejos (Porto, Portugalia)
Płytki azulejos wykorzystywane są do różnych kompozycji.

Dzielnica Ribeira

Większość zabytków w Porto znajduje się w obrębie starego miasta, czyli w dzielnicy Ribeira. Jest to dość niewielki teren gęsto zabudowany kamienicami. Dzielnica ta ma niesamowity klimat, dlatego wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO. O dzielnicy pisaliśmy w pierwszym wpisie o Porto, a tu skupimy się na zabytkach, które występują w jej obrębie.

Dzielnica Ribeira w Porto, Portugalia
Bezstresowy klimat Ribeiry.
Ratusz w Porto, Portugalia
Câmara Municipal do Porto, czyli ratusz miejski.

Rzeka Duero i most Dom Luís I

Rzeka Duero bez wątpienia wpłynęła na wygląd Porto. Miasto powstało na skalistych zboczach doliny rzecznej. Chcąc połączyć brzegi Duero konieczna była budowa imponujących mostów. Obecnie jest ich aż sześć, dzięki czemu miasto zyskało miano Miasta Mostów. Perełką jest oczywiście most Dom Luís I – najpopularniejsza atrakcja i zarazem symbol miasta. Most spina dwa brzegi Duero łącząc Porto z Vila Nova de Gaia. Po moście jeździ (i to górą!) metro oraz samochody dolną kondygnacją. Piesi mogą pokonać go zarówno dołem, jak i górą. Z mostu rozpościera się bajeczny widok na Ribeirę i rzekę. Jego budowę ukończono w 1886 roku, a jego projektantem był inżynier pracujący dla Gustave’a Eiffela.

Most Dom Luís I w Porto, Portugalia
Most Dom Luis I.
Most Dom Luís I w Porto, Portugalia
Kamienice pod mostem Dom Luis I.
Rzeka Duero (Porto, Portugalia)
Rzeka Duero w pobliżu ujścia do Atlantyku.
Blog podróżniczy Szwendam się

Most Maria Pia

Oprócz mostu Dom Luis I, uwagę warto również zwrócić na sąsiadujący z nim żelazny most kolejowy Maria Pia. Jego projektantem był sam Gustave Eiffel. Od 1991 r. jest on jednak zamknięty, gdyż nie spełnia już wymogów bezpieczeństwa. Most Dom Luis I powstał na cześć króla Portugalii Ludwika I, natomiast most Maria Pia na cześć jego żony, królowej  Marii Pii Sabaudzkiej.

Most Maria Pia (Porto, Portugalia)
Most Maria Pia.

Kościoły w Porto 

W Porto jest mnóstwo kościołów, zarówno malutkich i mało widocznych wciśniętych, gdzieś w zakamarki, jak i tych imponujących i reprezentacyjnych. Najcenniejsze budynki sakralne znajdują się w obrębie Ribeiry. Do najważniejszych należą m.in. leżąca na wzgórzu Sé Catedral (Katedra w Porto) będąca świątynią obronną o potężnych i wysokich murach. Godny polecenia jest również kościół Igreja e Torre dos Clérigos z ponad 75 metrową wieżą, z której rozpościera się bajeczny widok na Porto. Natomiast kościół św. Ildefonsa posiada typowo portugalską fasadę bogato zdobioną płytkami azulejos.

Katedra w Porto, Portugalia
Sé Catedral (Katedra w Porto).
Kościół Igreja e Torre dos Clérigos w Porto, Portugalia
Ołtarz w kościele Igreja e Torre dos Clérigos.
Kościół św. Ildefonsa w Porto, Portugalia
Kościół św. Ildefonsa.

Vila Nova de Gaia

Na lewym brzegu Duero leży Vila Nova de Gaia, która teoretycznie jest oddzielnym miastem. Wynika z tego, że przechodząc na drugą stronę mostu Dom Luís I jesteśmy już w innej miejscowości. W rzeczywistości Vila Nova de Gaia tworzy wraz z Porto wspólny organizm miejski tzw. Wielkie Porto. Vila Nova de Gaia słynie przede wszystkim z licznych piwnic i magazynów, w których butelkuje się wino typu porto. W miejscach tych można dokonać degustacji (oczywiście za opłatą) różnych rodzajów win. Wizytówką miasta jest Klasztor Nossa Senhora da Serra do Pilar, z tarasu, którego rozpościera się niesamowity widok na stare Porto. 

Klasztor Nossa Senhora da Serra do Pilar (Porto, Portugalia)
Klasztor Nossa Senhora da Serra do Pilar u góry, poniżej magazyny na wino.
Vila Nova de Gaia (Porto, Portugalia)
Kolejka linowa kursująca między punktem widokowym znajdującym się koło Klasztoru Nossa Senhora da Serra do Pilar, a brzegiem rzeki Duero.
Panorama Porto, Portugalia
Widok z Vila Nova de Gaia na Ribeirę.

Porto - miasto zniszczonych kamienic

Już po pierwszych odwiedzinach w Porto, miałem wrażenie, że miasto jest mocno zniszczone. Drugie odwiedziny tylko to potwierdziły. W dzielnicy Ribeira znajduje się masę zrujnowanych i opuszczonych kamienic. Szacunkowo może to być nawet około 10% wszystkich budynków jakie stoją w tej najstarszej części miasta. Jest to przykre, że kamienice, które wpisano na listę UNESCO są tak mocno zaniedbane, a co gorsza kompletnie nie widać, żeby ktoś przymierzał się do ich renowacji. W najbliższym czasie nie ulegnie to raczej zmianie, chyba, że na gorsze. Cały szkopuł, tkwi jednak w tym, że to właśnie te rozpadające się kamienice tworzą niepowtarzalny klimat Porto! 

Porto, Portugalia
A tu przykład, jak z zawalonego budynku można zrobić super instalację artystyczną.
Porto, Portugalia
Matka natura również świetnie sobie poradziła z ruinami kamienic obok mostu Dom Luis I.

Wypad nad Ocean Atlantycki w Porto 

Na koniec trzeba wspomnieć o oceanie. Porto leży nad Oceanem Atlantyckim, jednak ze starego miasta na wybrzeże jest kilka kilometrów, więc lepiej jechać tam autobusem na cały dzień (autobus nr 200). Co do samego wybrzeża w Porto, to nie należy ono do najpiękniejszych. Plaże są wąskie i żwirowe, znajdują się na nich spore głazy, a do tego mamy do czynienia z pływami, więc możemy zostać podmyci. Nie zobaczymy tam imponujących klifów i formacji skalnych, jak na południu Portugalii, mimo to, warto urozmaicić sobie zwiedzanie. Proponujemy następującą wycieczkę: autobusem przejechać się do fortu Castelo do Queijo i stamtąd wracać na pieszo cały czas wzdłuż wybrzeża, a następnie rzeki Duero, aż dojdziemy do starego miasta.  

Nad Oceanem Atlantyckim w Porto, Portugalia
Fort Castelo do Queijo.
Nad Oceanem Atlantyckim w Porto, Portugalia
Wybrzeże w Porto.
Nad Oceanem Atlantyckim w Porto, Portugalia
Ocean Atlantycki.
Porto, Portugalia
Aleja Dom Carlos I, przy parku Jardim do Passeio Alegre.
Park Jardim do Passeio Alegre w Porto, Portugalia
Park Jardim do Passeio Alegre.

Jak dojechać z Porto do Lizbony?

Z Porto pojechaliśmy pociągiem do Lizbony. Osoby, które też wybiorą ten sposób komunikacji, powinny wiedzieć, że pociągi z Porto do stolicy Portugalii nie odchodzą z dworca Sao Bento tylko z dworca Campanha (można tam dojechać wszystkimi liniami metra - stacja przed stadionem Estadio do Dragao, lub pociągiem z San Bento). Za bilety płaciliśmy po 30,30 euro, dość dużo, ale był to pociąg pośpieszny, coś à la nasze Pendolino i pokonał odległość ok. 320 km w 2,5 godziny. Bilety można kupić na dworcu Sao Bento i przejechać z niego pociągiem jeden przystanek na Campanha (mając bilety możemy też przejechać za darmo metrem na Campahna). Końcową stacją pociągu jest dworzec Santa Apolonia w Lizbonie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym pierwszym wpisem o Porto (tutaj).

KONIEC

Sklep turystyczny Szwendam się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl