Kategorie blog
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (PACZKOMAT Inpost [1-2 dni robocze]) już od 300,00 zł.

Karpaty Rumuńskie: góry Parang, jako ciekawa alternatywa dla Fogaraszy
Karpaty Rumuńskie: góry Parang, jako ciekawa alternatywa dla Fogaraszy

Góry Parang - podstawowe informacje

Spośród wszystkich rumuńskich pasm, góry Parang pod względem wysokości ustępują jedynie Fogaraszom. Zwiedzanie masywu rozpoczęliśmy od wschodnich peryferii. Szczyty w tej części są dużo niższe niż w centralnym Parangu oraz mają kopulaste kształty (np.: Micaia, Galbenul). Fragment ten przypomina przez to Góry Capatanii. Wiele osób myśli, że wschodnia granica Gór Parang przebiega przez przełęcz Urdele. Jest to oczywiście nieprawda, gdyż pasmo to ciągnie się dalej na wschód, aż do przełęczy Curmătura Olteţului (granica z Capatanii).  

Góry Parang, Rumunia

Najwyżej położona droga Rumunii

Przez wschodni Parang przebiega sławna droga krajowa DN 67C, nazywana powszechnie Transalpiną. To właśnie ona, a nie Szosa Transfogaraska jest najwyżej położoną drogą w Rumunii. Na przełęczy Urdele osiąga ona wysokość 2145 m n.p.m. Droga została wyasfaltowana w 2009 roku. Spowodowało to szybką rozbudowę infrastruktury turystycznej we wschodniej części Parangu (powstanie hoteli, restauracji, pensjonatów). Z pewnością zyskali na tym ludzie, jednak straciła przyroda. Należy pamiętać, że Transalpina jest nieprzejezdna zimą!

Główny grzbiet Parangu

Zasadniczą część Parangu tworzy stosunkowo długi grzbiet, ciągnący się od szczytu Cârja na zachodzie, aż do szczytu Iezer na wschodzie. Jest to grzbiet skalisty, zbudowany głównie ze skał metamorficznych (gnejsy, łupki krystaliczne) oraz magmowych (granity). W niektórych fragmentach posiada on cechy typowe dla grani (stromy, osty i poszarpany). Jego południowe zbocza są łagodne i częściowo porośnięte trawą, natomiast północne są strome i skaliste. Wpływ na to miały lodowce górskie, które doprowadziły do powstania wielkich kotłów polodowcowych u jego północnych podnóży. W kotłach tych powstały liczne jeziora np.: Lacul Roşiilie (największe),  Lacul Călceşcu, czy Lacul Mândra.

Najwyższym szczytem Parangu jest Parângul Mare wznoszący się na 2519 m n.p.m. Oprócz Parangula żaden inny szczyt nie osiąga 2500 m. Cztery szczyty wznoszą się na wysokość ponad 2400 m, są to: Gemânarea (2426 m), Stoienita (2421 m), Slivei (2420 m) i Cârja (2405 m). Wszystkie najwyższe szczyty leżą w centralnej części Parangu.

Infrastruktura turystyczna gór Parang

Góry Parang są stosunkowo mało popularnym masywem. Jest to spowodowane tym, że są dość słabo zagospodarowane turystycznie. W obrębie głównego grzbietu Parangu znajdują się dwa schrony: Agâtat (w jednej z dolin) oraz Cârja (na grani). Pierwszego nie widzieliśmy, ale podobno jest OK, natomiast drugi sprawdziliśmy sami i zdecydowanie odradzamy tam nocleg. Zachodnia część gór w zastraszająco szybkim tempie podlega antropopresji. U podnóży Parangul Mic powstał ośrodek sportów zimowych (wyciągi, hotele, parkingi).

W Parangu jest sporo, zazwyczaj dobrze oznakowanych szlaków. Najistotniejszy jest szlak czerwony. Biegnie on przez wszystkie najwyższe szczyty Parangu. Od niego odchodzi kilka szlaków bocznych prowadzących w dół dolin. Większość osób odwiedzających Parang, sprowadza jego zwiedzanie wyłącznie do przejścia grzbietu właśnie tym szlakiem. Jak się ktoś spręży to bez problemu zrobi to w jeden dzień, ale zdecydowanie nie polecam takiego rozwiązania. Proponuję zatrzymać się tam na dłużej, zejść z grani i rozbić obóz w jednym z kotłów polodowcowych. Warto znaleźć trochę czasu na eksplorowanie pięknych dolin.

Blog podróżniczy Szwendam się

Zapraszamy do przejrzenia naszej fotorelacji …

Góry Parang, Rumunia
Transalpina - najwyżej położona droga w Rumunii.
Góry Parang, Rumunia
W tej malowniczej dolince spędziliśmy swój pierwszy „parangowski” nocleg. Północne zbocza masywu robią niesamowite wrażenie.
Góry Parang, Rumunia
Strome zbocza Setea Mare (2365m n.p.m.). Obecny wygląd pasma to zasługa erozyjnej działalności lodowców górskich.
Góry Parang, Rumunia
Północny Parang widziany ze szczytu Setea Mare. Część północna jest dużo niższa niż główny grzbiet.
Góry Parang, Rumunia
A tu z kolei widok z Setea Mică (2278m n.p.m.). W dole, u podnóży Piatra Tăiăta (2225m n.p.m.) znajduje się jezioro Lacul Zănoaga Mare.
Góry Parang, Rumunia
Caldarea Dracului – ogromny kocioł polodowcowy, otoczony z trzech stron stromymi stokami. Na dnie kotła znajduje się kilka niedużych jeziorek.
Góry Parang, Rumunia
Na przełęczy Șaua Piatra Tăiăta. Z miejsca tego możemy zobaczyć ile już przeszliśmy.
Góry Parang, Rumunia
Przed nami jednak wyższa część Parangu. Na pierwszy ogień idzie szczyt Lesul (2375m n.p.m.).
Góry Parang, Rumunia
Przełęcz Șaua Ghereșul, za naszymi plecami szczyt Coasta lui Rusu (2031m n.p.m.).
Góry Parang, Rumunia
Widok ze szczytu Lesul na wschodni fragment grzbietu. Wyraźnie widać, że stoki południowe są łagodniejsze.
Góry Parang, Rumunia
Lacul Roşiile - największe jezioro polodowcowe masywu.
Góry Parang, Rumunia
Najwyższy szczyt Parangu - Parângul Mare (2519m n.p.m.).
Sklep turystyczny Szwendam się

 

Góry Parang, Rumunia
U jego podnóży znajduje się jezioro Lacul Mândra. Nad jeziorem tym założyliśmy obóz - spędziliśmy tam dwie noce. Na zdjęciu widać nasze namioty.
Góry Parang, Rumunia
Nasze obozowisko u podnóży Parangula.
Góry Parang, Rumunia
Parângul zdobyty po raz pierwszy!
Góry Parang, Rumunia
Widok ze szczytu.
Góry Parang, Rumunia
W najwyższą część Parangu wybraliśmy się na ,,lekko". Plecaki zostały w obozie.
Góry Parang, Rumunia
Idąc grzbietem byliśmy świadkami ciekawego zjawiska. Zbocza południowe były w chmurach, natomiast północne w słońcu. Grzbiet stanowił dla chmur barierę nie do przejścia.
Góry Parang, Rumunia
Kontynuujemy wędrówkę ...
Góry Parang, Rumunia
Schron Cârja (2231m n.p.m.). Nocleg w takim miejscu musi być ciekawym przeżyciem.
Góry Parang, Rumunia
Jezioro Mija w zachodniej części Parangu. W połowie drogi między szczytem Cârja, a Parângul Mic znajduje się zejście do jeziorka (szlak żółty).
Góry Parang, Rumunia
W głębokich dolinach Parangu można podziwiać charakterystyczną rzeźbę glacjalną.
Góry Parang, Rumunia
Powrót do naszej dolinki od strony południowej. Wycieczka miała trwać 5 godzin, a ostatecznie zakończyła się po 10 godzinach! Tak kończą się spacery pozaszlakowe.
Góry Parang, Rumunia
Prawie jak windowsowska tapeta :)
Góry Parang, Rumunia
Na drugi dzień znowu weszliśmy na Parângula, tym razem już z ekwipunkiem. Na szczycie się rozdzieliliśmy: 2 osoby poszły do Petroşani, a 4, w tym i ja, skierowały się na południe w stronę Parku Narodowego Defileul Jiului. Na zdjęciu zejście z głównego grzbietu południowym ramieniem Parângula.
Góry Parang, Rumunia
Na Parângulu spotkaliśmy bacę, który zrobił sobie z nami kilka zdjęcie. Pożyczył nam nawet swoje futro i czapkę do zdjęcia.
Góry Parang, Rumunia
Oczywiście baca był ze swoimi wiernymi kompanami.
Góry Parang, Rumunia
Jedna z kilku bacówek, które minęliśmy schodząc w dół. Psy pasterskie jak zawsze czujne.
Góry Parang, Rumunia
Zadymione wnętrze bacówki.
Góry Parang, Rumunia
Przerwa na kozi ser zakupiony u bacy.
Góry Parang, Rumunia
Schodzimy coraz niżej ...
Góry Parang, Rumunia
Ostatnie spojrzenie na Parang.
Góry Parang, Rumunia
Osoby, które decydują się na zejście szlakiem południowym muszą wiedzieć o tym, że jest on bardzo, bardzo, ale to bardzo słabo oznaczony. Idąc połoninami jest OK, gdyż wszystko widać, jednak w lesie zaczynają się schody. Zakończenie szlaku jest niewiarygodne. Kończy się on na półce skalnej (ok. 30m nad ziemią), po której biegną tory kolejowe! Jakby tego było mało, fragment ten jest z dwóch stron zamknięty tunelami kolejowymi! My zdecydowaliśmy się na przejście prawego tunelu (ok. 150m) i dojście na stację Pietrele Albe.

KONIEC

Sklep turystyczny Szwendam się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl