Karkonosze, czyli Góry Olbrzymie
Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów. Góry te leżą na pograniczu polsko-czeskim, po stronie naszych południowych sąsiadów znajduje się zdecydowanie większa część tego pasma. W przeszłości Karkonosze nazywane były Górami Olbrzymimi. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka mierząca 1602 m wysokości, jest to najwybitniejszy szczyt Polski oraz najwyższy szczyt Czech. Śnieżka jest jednym z najpopularniejszych szczytów w Polsce, co roku odwiedzanym przez tłumy turystów (zalicza się do Korony Gór Polski). Na jej wierzchołku znajduje się m.in. kaplica św. Wawrzyńca oraz budynek obserwatorium meteorologicznego, a także górna stacja kolejki linowej po stronie czeskiej.
Trasa: Karpacz - Szeroki Most - Sowia Przełęcz - schronisko Jelenka - Czarna Kopa - Śnieżka - schronisko Dom Śląski - Przełęcz Pod Śnieżką - Kopa - Biały Jar - Karpacz
Link do trasy: mapa
Pokonany dystans: ok. 20 km
Czas przejścia: ok. 8 godz.
Idealną bazą wypadową do zdobycia Śnieżki jest leżący u jej podnóży Karpacz. To właśnie z tego miasta startujemy czarnym szlakiem, który ciągnie się wzdłuż potoku Płomnicy (Sowia Dolina). Po wejściu na Sowią Przełęcz (1160 m) rozpoczynamy wędrówkę granią czerwonym szlakiem, biegnie on tzw. Czarnym Grzbietem. Po drodze mijamy czeskie schronisko Jelenka, wierzchołek Czarnej Kopy (1407 m) oraz kilka ciekawych punktów widokowych. Pogoda tego dnia dopisuje, dlatego po wejściu na Śnieżkę robimy sobie dłuższą przerwę na jej szczycie.
Ze Śnieżki schodzimy do schroniska Dom Śląski (1395 m) czerwonym szlakiem, czyli Drogą przyjaźni polsko-czeskiej. W schronisku leżącym na Równi pod Śnieżką zatrzymujemy się na szybką herbatę i ciśniemy dalej w dół. Po dojściu do Przełęczy Pod Śnieżką odbijamy czarnym szlakiem w kierunku szczytu Kopa, gdzie znajduje się górna stacja kolejki linowej. Kto nie ma już siły, może do Karpacza zjechać kolejką. My jednak wybieramy własne nogi. Wkrótce dochodzimy do Białego Jaru, to w tym miejscu w 1968 roku zeszła największa lawina w historii Polski (zginęło wówczas 19 osób). Do Karpacza docieramy czarnym szlakiem (Droga Śląska), który biegnie wzdłuż Złotego Potoku.
Opisaną trasę pokonaliśmy dwukrotnie i uważam, że osoby, które chcą zdobyć Śnieżkę, a nie lubią tłumów i korków, to również powinny się na nią zdecydować. Dlaczego? Na Śnieżkę wchodzi znacznie mniej turystów od strony Czarnego Grzbietu niż Domu Śląskiego, co więcej w ten sposób można zrobić ciekawą pętlę i nie trzeba pokonywać dwa razy tej samej drogi.
Fotorelacja z wejścia na Śnieżkę
Śnieżka górująca nad Karpaczem. Za kilka godzin będziemy na jej szczycie.
Idealne warunki do szwendania.
Zniszczony las w pobliżu Sowiej Przełęczy.
Zasypany schron na Sowiej Przełęczy.
Fragment Czarnego Grzbietu oraz najwyższy szczyt Karkonoszy.
Śnieżka na celowniku!
Gosia - I want to break free!
Śnieżka zdobyta.
Widok ze Śnieżki na kocioł polodowcowy Úpská jáma oraz drugi co do wysokości szczyt Karkonoszy – Studzienną Górę (1554m).
Widok ze Śnieżki.
Równina pod Śnieżką oraz schronisko "Dom Śląski".
Zejście ze Śnieżki (albo wejście od strony Domu Śląskiego).
Biały Jar - to tu miała miejsce największa tragedia lawinowa w Polsce.
Karkonosze: Kocioł Małego Stawu i schronisko Samotnia
Trasa: Karpacz - Polana - Kocioł Małego Stawu - schronisko Samotnia - schronisko Strzecha Akademicka - Dziki Wodospad - Karpacz
Link do trasy: mapa
Pokonany dystans: ok. 10 km
Czas przejścia: ok. 3,5 godz.
Następnego dnia, po zdobyciu Śnieżki, postanowiliśmy udać się na krótszy spacer. Za cel obraliśmy sobie kultowe schronisko Samotnia. Zielonym szlakiem (Droga Bronka Czecha) doszliśmy do Polany, a następnie niebieskim szlakiem do malowniczego Kotła Małego Stawu, w którym znajduje się Samotnia. Standardowo zrobiliśmy tam dłuższą przerwę, żeby nacieszyć się bajecznymi widokami. Po odpoczynku ruszyliśmy w kierunku schroniska Strzecha Akademicka, spod którego biegnie żółty szlak prosto do Karpacza. Na końcu szlaku znajduje się jedna z największych atrakcji Karpacza, czyli Dziki Wodospad na potoku Łomnicy. Trasa ta nie jest w żaden sposób wymagająca, dlatego polecamy ją każdemu.
Punkt widokowy nad Doliną Pląsawy dostępny z Drogi Bronka Czecha (zielony szlak).
Obserwatorium na Śnieżce oraz górna stacja wyciągu krzesełkowego na Kopie widziane z Drogi Bronka Czecha (zielony szlak).
Malownicze grupki skał - charakterystyczny element karkonoskiego krajobrazu.
Stara Polana - w przeszłości znajdowało się na niej schronisko im. Bronisława Czecha. Niestety spłonęło w 1966 roku.
Zapierające dech w piersiach widoki.
Pionowe ściany Kotła Małego Stawu.
Samotnia - jedno z najstarszych i najładniejszych schronisk w Polsce. Położone w Kotle Małego Stawu (staw niestety zamarznięty).
W okolicach Samotni można spotkać koty - oczywiście dachowce. Jeden z nich wyskoczył na nas z lasu, gdy kierowaliśmy się w stronę Strzechy Akademickiej (schronisko). Do kota (siedzi na dachu) wpadł kundelek w odwiedziny.
Schodzimy o Karpacza.
Dziki Wodospad na rzece Łomnica. Wodospad położony jest w Karpaczu, niedaleko dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę.
Świątynia Wang - główna atrakcja Karpacza. Obiekt o nietypowym wyglądzie i o fascynującej historii.
KONIEC
Pozostałe wpisy z serii: Korona Gór Polski:
- Beskid Mały: wejście na Czupel z Międzybrodzia Bialskiego
- Beskid Żywiecki: wejście na Babią Górę z przełęczy Krowiarki
- Góry Świętokrzyskie: Łysica i Łysa Góra (Święty Krzyż)
- Beskid Żywiecki: wejście na Babią Górę z przełęczy Krowiarki