Kategorie blog
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (PACZKOMAT Inpost [1-2 dni robocze]) już od 300,00 zł.

Budapeszt: co warto zobaczyć w Peszcie
Budapeszt: co warto zobaczyć w Peszcie

Ciąg dalszy wpisu poświęconego węgierskiej stolicy. Współczesny Budapeszt to rozległa metropolia obfitująca w znane i ciekawe zabytki, której nie sposób zwiedzić w jeden dzień. Nasza lista miejsc godnych polecenia była na tyle duża, że musieliśmy ją podzielić na dwie części, żeby nie przegapić żadnego z nich. W przypadku Budapesztu okazało się to niezwykle łatwe i do tego logiczne, gdyż podzieliliśmy go na Budę i Peszt. W poprzednim artykule opisaliśmy największe atrakcje leżące po prawej stronie Dunaju, czyli w Budzie. Znajdziecie tam również kilka przydatnych informacji dotyczących transportu i noclegów, które pomogą Wam zorganizować niskobudżetowy wyjazd do Budapesztu. W tej części wpisu skupiliśmy się wyłącznie na lewym brzegu miasta, czyli na Peszcie.

Największe atrakcje Budapesztu po lewej stronie Dunaju

Peszt

Lewobrzeżna (wschodnia) część Budapesztu będąca sypialnią węgierskiej stolicy. W przeszłości była niezależnym miastem sąsiadującym z Budą poprzez Dunaj. Dopiero w 1873 roku doszło do połączenia obu ośrodków i utworzenia jednego wspólnego organizmu miejskiego zwanego Budapesztem. Peszt jest zdecydowanie większy od Budy, zajmuje ok. 2/3 powierzchni całego miasta. W porównaniu do pagórkowatego prawego brzegu Dunaju, lewa strona jest pozbawiona jakichkolwiek wzniesień, krótko mówiąc jest płaska. W zamierzchłych czasach taka rzeźba terenu sprzyjała licznym podtopieniom Pesztu. Do największej powodzi doszło w 1838 roku, kiedy w wyniku wezbrania rzeki znaczna część miasta znalazła się pod wodą. Peszt posiada wiele słynnych zabytków rozpoznawalnych na całym świecie, wystarczy wspomnieć o gmachu Parlamentu Węgierskiego, Bazylice św. Stefana, czy Placu Bohaterów, który ma swoją wierną kopię w Chinach. Peszt zdecydowanie bardziej przypadł mi do gustu. W mojej prywatnej ocenie, jest on ciekawszy i bardziej uporządkowany, niż Buda, dzięki czemu spaceruje się po nim prościej i przyjemniej.

Budapeszt, Muzeum Etnograficzne
Nowy gmach Muzeum Etnograficznego w pobliżu Placu Wolności. Budynek ma półkolisty kształt, a jego dach tworzą dwa porośnięte roślinnością stoki. 

Parlament Węgierski (Országház)

Symbol oraz najbardziej rozpoznawalny obiekt węgierskiej stolicy, jak i całego kraju. Trudno wyobrazić sobie współczesną panoramę Budapesztu bez tego charakterystycznego kolosa. Monumentalny gmach wzniesiono na przełomie XIX i XX wieku w stylu neogotyckim na lewym brzegu Dunaju. Budowa parlamentu była ściśle związana z powstaniem Budapesztu, którego władze potrzebowały nowej siedziby. Prace trwały zaledwie 17 lat, co przy tak olbrzymiej inwestycji jest niebywałym osiągnięciem. Podobno przy projektowaniu gmachu Parlamentu w Budapeszcie inspirowano się Pałacem Westminsterskim (mieści się w nim Parlament Wielkiej Brytanii), dlatego w pewnym stopniu go przypomina. Országház posiada bogato zdobione elewacje oraz wnętrza z licznymi salami reprezentacyjnymi, których nie powstydziłby się żaden zamek. Obiekt jest udostępniony dla ruchu turystycznego, zwiedzanie jest płatne i kosztuje 4200 HUF (ok. 50 zł).

Budapeszt, Parlament Węgierski
Główna fasada Parlamentu ciągnąca się wzdłuż Dunaju.
Budapeszt, Parlament Węgierski nocą
Jeden z największych parlamentów świata wieczorową porą.

Gmach Parlamentu stanowi przede wszystkim siedzibę władz węgierskich, ale nie tylko, pełni również funkcje muzealne. Najcenniejszymi skarbami przechowywanymi w budynku są węgierskie insygnia koronacyjne, w tym Korona Świętego Stefana. Obiekt może pochwalić się imponującymi rozmiarami (ma blisko 700 pomieszczeń!), dzięki czemu dzierży miano trzeciego największego parlamentu na świecie. Spacerując po węgierskiej stolicy nie sposób przejść obok niego obojętnie. Główna fasada budynku ciągnąca się wzdłuż Dunaju wygląda olśniewająco, w szczególności po zmroku, gdy jest podświetlona. Z kolei strzeliste wieże dodają mu bajkowego uroku. Gmach Parlamentu Węgierskiego wywołuje zachwyt u wszystkich turystów odwiedzających Budapeszt, my również jesteśmy pod jego ogromnym wrażeniem!

Budapeszt, Parlament
Każda strona Parlamentu wygląda zjawiskowo.
Budpaeszt, Parlament
Parlament działa hipnotyzująco, nie da się przejść obok niego obojętnie. Za każdym razem trzeba zrobić mu przynajmniej jedno zdjęcie.

Bazylika św. Stefana

Największy i najważniejszy kościół w Budapeszcie leżący na placu św. Stefana. Patronem świątyni jest Stefan I, czyli pierwszy król Węgier. Bazylika ma 96 m wysokość, co czyni z niej najwyższy budynek w stolicy ex æquo z Parlamentem (ponoć w historycznej części Budapesztu zakazano budowy wyższych budynków). Identyczna wysokość obu obiektów nie jest przypadkowa, ma symbolizować równość władzy duchowej i świeckiej. Ze względu na różnego rodzaju perturbacje, jej budowa trwała aż 54 lata. Najbardziej charakterystycznym elementem bazyliki jest imponująca kopuła, której wewnętrzna część ozdobiona jest piękną mozaiką. Na uwagę zasługują również dwie wieże będące dzwonnicami. W wieży południowej zamontowano Dzwon św. Stefana, jest to największy dzwon na Węgrzech ważący ponad 9 ton.

Budapeszt, Bazylika św. Stefana
Bazylika św. Stefana, czyli najważniejsza świątynia w Budapeszcie.
Budapeszt, Bazylika św. Stefana
Bazylika w wersji nocnej. Po zmroku wszystkie budapesztańskie zabytki mają swoje drugie oblicze.

Na kopule bazyliki mieści się taras widokowy, na który można wjechać windą lub wejść schodami (należy pokonać 364 stopnie). Bazylika św. Stefana to istna galeria sztuki posiadająca wiele drogocennych eksponatów. W jednej z kaplic znajduje się prawica świętego Stefana, czyli najważniejsze węgierskie relikwia (jest to zmumifikowana prawa dłoń Stefana I przechowywana w ozdobnym relikwiarzu). W kościele odbywają się liczne koncerty chóralne oraz organowe. Co ciekawe, w bazylice pochowanych jest wielu zasłużonych Węgrów nie będących duchowymi np.: piłkarz Ferenc Puskás uznawany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii tej dyscypliny (grał m.in. w Realu Madryt). Zwiedzanie Bazyliki jest płatne, za 3200 HUF (niecałe 38 zł) można obejrzeć jej wnętrze oraz wejść na taras widokowy.
Budapeszt, Bazylika św. Stefana
Wnętrze Bazyliki św. Stefana, po lewej fragment kopuły wraz z ołtarzem, a po prawej relikwiarz z prawicą świętego Stefana.
Budapeszt, Bazylika św. Stefana
Panorama Budapesztu z tarasu widokowego na kopule Bazyliki św. Stefana.

Aleja Andrássyego (Andrássy út)

Jedna z najsłynniejszych i najbardziej reprezentacyjnych ulic węgierskiej stolicy. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z pobliskim Placem Bohaterów, Parkiem Miejskim i biegnącą pod nią żółtą linią metra (budapesztańska kolej podziemna jest jedną z najstarszych na świecie). Pomysłodawcą powstania alei, a właściwie jej przebudowy, był ówczesny premier Węgier Gyula Andrássy, któremu zamarzyła się okazała i ekskluzywna ulica rodem z Paryża. Wzdłuż alei wybudowano eklektyczne kamienice i luksusowe rezydencje z bogato zdobionymi fasadami prezentującymi różne style. Szeroka arteria ma 2,5 km długości i ciągnie się od Placu Elżbiety, aż do wspomnianego już Placu Bohaterów. Stanowi centrum handlowe i kulturowe Budapesztu. Mieści się na niej wiele eleganckich i drogich butików, znanych restauracji i kawiarń, instytucji kulturalnych, jak choćby Węgierska Opera Państwowa, czy muzeum Dom Terroru (Terror Háza), a także placówek dyplomatycznych.

Budapeszt, plac Elżbiety, diabelski młyn
Aleja Andrássyego zaczyna się od placu Elżbiety (Erzsébet tér), na którym stoi ogromny diabelski młyn.
Budapeszt, Aleja Andrássyego, Węgierska Opera Państwowa
Najładniejszym budynkiem stojącym przy Alei Andrássyego jest gmach Węgierskiej Opery Państwowej.
Budapeszt, Aleja Andrássyego, muzeum Dom Terroru
Muzeum Dom Terroru poświęcone reżimowi totalitarnemu.

Plac Bohaterów (Plac Tysiąclecia)

Jeden z największych, najpopularniejszych i najważniejszych placów w Budapeszcie leżący na końcu Alei Andrássyego. W centralnej części placu znajduje się Pomnik Tysiąclecia upamiętniający 1000-letnią rocznicę przybycia plemion węgierskich do Europy, a konkretnie do Kotliny Panońskiej. Trzonem pomnika jest kolumna mająca 36 m wysokości z rzeźbą archanioła Gabriela na jej szczycie. Kolumnę otaczają postacie konne (jest to siedmiu węgierskich wodzów) z księciem Arpadem na czele. Całość uzupełniają dwie półkoliste kolumnady mające po 85 m długości z posągami przedstawiającymi wybitne osoby z węgierskiej historii m.in. króla Stefana I i Władysława I (łącznie pomiędzy kolumnami stoi 14-stu mężów stanu). Dodatkowe 4 posągi ozdabiają szczyty kolumnad, rzeźby te symbolizują: Wojnę i Pokój, Pracę i Dobrobyt, Boga Wojny i Bogini Pokoju. Na Placu Bohaterów można zobaczyć również Kamień Pamięci Bohaterów, czyli pomnik poświęcony ofiarom I wojny światowej (stąd nazwa skweru). Po dwóch stronach placu wznoszą się monumentalne gmachy: Muzeum Sztuk Pięknych i Pałac Sztuki. Z Placu Tysiąclecia wystarczy przejść przez most Zielinski Hid, żeby znaleźć się w Parku Miejskim.

Budapeszt, Plac Bohaterów, Pomnik Tysiąclecia
Plac Bohaterów z Pomnikiem Tysiąclecia w pełnej okazałości.
Budapeszt, Plac Bohaterów, Pomnik Tysiąclecia
Prawa kolumnada Pomnika Tysiąclecia (patrząc w kierunku Alei Andrássyego).
Budapeszt, Plac Bohaterów, Pomnik Tysiąclecia
Lewa kolumnada Pomnika Tysiąclecia (patrząc w kierunku Alei Andrássyego).

Park Miejski (Városliget), Zamek Vajdahunyad i Termy Széchenyiego

Városliget to sporej wielkości park miejski obfitujący w zieleń oraz liczne oczka wodne. Gęsta sieć alejek sprawia, że chętnie odwiedzają go turyści, jak i mieszkańcy Budapesztu. Główną atrakcją parku są termy i to nie byle jakie, bo największe w Europie. Mowa oczywiście o słynnych termach Széchenyiego (Széchenyi gyógyfürdő). Na terenie kompleksu znajdują się łaźnie i baseny, zarówno kryte, jak i na świeżym powietrzu, zasilane wodami termalnymi. Wejście na termy jest oczywiście płatne i kosztuje 7100 HUF (ponad 80 zł). Osobiście nie przepadam za tego typu rozrywkami, w szczególności w okresie wakacyjnym, dlatego zrezygnowałem z kąpieli, ale z chęcią obejrzałem zabytkowy budynek term z zewnątrz. Obok term rozciąga się ogród zoologiczny, który z pewnością zainteresuje najmłodszych gości parku.

Budapeszt, Park Miejski (Városliget), Termy SzéchenyiegoZabytkowy budynek Term Széchenyiego.

W jego wnętrzu zobaczycie pięknie zdobioną kopułę (w budynku znajdują się kasy biletowe, więc można do niego zajrzeć za darmo).

Drugim niezwykle ciekawym miejscem w Városliget jest Zamek Vajdahunyad. Co prawda, nie jest to średniowieczna twierdza tylko “atrapa” pozbawiona historii, ale prezentuje się niezwykle okazale, dlatego warto ją zobaczyć. Zamek wybudowano z okazji wystawy upamiętniającej 1000-lecie istnienia państwa węgierskiego. Na początku była to mało wytrzymała konstrukcja z drewna, jednak z czasem zamieniono ją w solidną i murowaną budowlę. Twórcy fortecy wzorowali się na słynnym Zamku w Hunedoarze (Siedmiogród, Rumunia) oraz kilku innych charakterystycznych i ważnych obiektach leżących w przeszłości w granicach państwa węgierskiego (Wielkie Węgry). Zamek Vajdahunyad ma już ponad 100 lat i na dobre wpisał się w krajobraz parku Városliget. Obecnie mieści się w nim Muzeum Rolnictwa.

Budapeszt, Park Miejski (Városliget), Zamek Vajdahunyad
Widok zamku Vajdahunyad od strony Placu Bohaterów.
Budapeszt, Park Miejski (Városliget), Zamek Vajdahunyad
Brama wejściowa prowadząca na zamkowy dziedziniec. Warto przez nią przejść, gdyż znajduje się tam kilka ciekawych budynków.

Ulica Váci utca i plac Vörösmarty tér

Váci utca to najpopularniejsza i najchętniej odwiedzana budapesztańska ulica przez turystów. Ogromna liczba restauracji, kawiarń, barów, klubów i sklepów przyciąga na deptak hordy zagranicznych gości. Moim zdaniem głośna i zatłoczona ulica w szczególności spodoba się osobom, które przyjechały do węgierskiej stolicy głównie w celach rozrywkowych. Turyści preferujący mniej komercyjne atrakcje będą raczej jej unikać. Tak, czy inaczej trzeba się nią przespacerować choćby raz, żeby zobaczyć ją na własne oczy, a nuż przypadnie Wam do gustu. Na końcu ulicy znajduje się plac Vörösmarty, to tam swój początek ma zabytkowa żółta linia metra. Na placu stoi pokaźny pomnik węgierskiego poety i pisarza Mihaly'a Vorosmarty'ego. Sporo osób odwiedza ten skwer wyłącznie dla kawy i lodów z słynnej kawiarni Gerbeaud Café, która działa tam bezustannie od 1870 roku (została założona w 1858 roku, ale początkowo mieściła się w innej lokalizacji).

Budapeszt, ulica Vatci utca
Plac Vörösmarty tér i początek ulicy Váci utca, po prawej stronie restauracja Hard Rock Cafe.
Budapeszt, Plac Vörösmarty tér
Plac Vörösmarty tér z pomnikiem węgierskiego poety i pisarza Mihaly'a Vorosmarty'ego. Skwer stanowi popularne miejsce spotkań wśród mieszkańców Budapesztu, jak i turystów. 

Wielka Hala Targowa (Nagy Vásárcsarnok)

Najstarsze i największe zadaszone targowisko w Budapeszcie (ma ponad 11,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni!). Powstało pod koniec XIX wieku. Mieści się w imponującej ceglanej hali przykrytej potężnym stalowym dachem, który dodaje jej niepowtarzalnego klimatu. Dzięki dużym oknom budynek jest dobrze oświetlony i ma ciepłe wnętrze. Targowisko posiada 3 kondygnacje: piwnicę, parter oraz pierwsze piętro (antresola). W Wielkiej Hali Targowej kupimy przede wszystkim produkty spożywcze: warzywa i owoce, mięso, ryby, słodycze oraz typowo węgierskie wyroby np. wino tokaj, kiełbasę czabajską, baton Túró Rudi, czy przyprawy m.in. różne rodzaje papryki. Na antresoli sprzedawane są pamiątki oraz znajdują się lokale małej gastronomii, w których można skosztować lokalnych specjałów. Natomiast w podziemiach mieści się market Aldi. Wielka Hala Targowa jest obowiązkowym punktem dla każdego turysty. Oczywiście nie trzeba w niej nic kupować, wystarczy poszwendać się między straganami, żeby poczuć jej klimat. Pamiętajcie, że Nagy Vásárcsarnok zamknięty jest w niedziele, a w soboty działa tylko do godziny 15! Targowisko najlepiej odwiedzić o poranku, kiedy zakupy robią tam miejscowi.

Budapeszt, Wielka Hala Targowa
Wnętrze Wielkiej Hali Targowej. Ku mojemu zdziwieniu, w sobotni poranek było tam naprawdę niewiele osób.
Budapeszt, Wielka Hala Targowa
Jedno ze stoisk z warzywami i owocami.

Mosty w Budapeszcie

Ze względu na położenie po dwóch stronach Dunaju, w Budapeszcie nie mogło zabraknąć malowniczych mostów. Ciężko zaliczyć je jednoznacznie do którejś ze stron, ale my postanowiliśmy, że znajdą się w peszteńskiej części wpisu. Oczywiście najsłynniejszym z nich jest kultowy Most Łańcuchowy, ale nie tylko on zasługuje na uwagę. Równie pięknym i ciekawym mostem był Most Elżbiety nazwany tak na cześć węgierskiej królowej Elżbiety Bawarskiej. Most został wysadzony w powietrze podczas II wojny światowej podobnie, jak wszystkie inne przeprawy w stolicy. Co prawda został odbudowany, ale w nowoczesnym stylu i stanowi tylko namiastkę swojego poprzednika. Mimo to, “nowy” Most Elżbiety stał się jednym z najpopularniejszych symboli miasta. Mi najbardziej spodobał się secesyjny Most Wolności (dawniej Most Franciszka Józefa), który jest najkrótszą budapesztańską przeprawą nad Dunajem. Posiada on cztery charakterystyczne maszty, każdy z nich zwieńczony jest rzeźbą Turula, czyli mitycznego ptaka będącego ważnym symbolem narodowym Węgier. Na koniec warto wymienić jeszcze Most Małgorzaty łączący Budę z Pesztem poprzez Wyspę Małgorzaty. Zanim go wybudowano wyspa nie miała żadnego stałego połączenia z lądem.

Budapeszt, Most Wolności
Most Wolności z czterema charakterystycznymi masztami zwieńczonymi rzeźbami legendarnego Turula.
Budapeszt, Most Elżbiety
Podświetlony most Elżbiety, po prawej stronie widać Pomnik Wolności na Górze Gellerta.

Wielka Synagoga i Dzielnica Żydowska

Wielka Synagoga w Budapeszcie jest największą synagogą w Europie i trzecią największą na świecie. Świątynia została wybudowana w 1859 roku w stylu mauretańskim nawiązującym do kultury arabskiej i Islamu (widoczne są również zapożyczenia z innych stylów). Wielka Synagoga leży przy ulicy Dohány, która w trakcie II wojny światowej stanowiła granicę getta. Posiada dwie 43-metrowe wieże ośmiokątne zakończone charakterystycznymi kopułami cebulastymi. Wnętrze świątyni jest bogato zdobione, znajdują się tam między innymi organy (jest to raczej rzadki widok w synagogach). Kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej budynek został poważnie uszkodzony przez strzałokrzyżowców. W czasie wojny dochodziło do kolejnych ataków i bezustannej degradacji synagogi. Dopiero remont przeprowadzony w latach 90. XX wieku przywrócił jej dawny blask. Wejście do świątyni jest płatne. Bilet kosztuje sporo, bo aż 8000 HUF, czyli ok. 94 zł. Obecnie historyczna dzielnica żydowska została wchłonięta przez dzielnicę Erzsébetváros. Oprócz Wielkiej Synagogi zobaczymy tam również Synagogę Rumbach oraz Synagogę Ortodoksyjną przy ulicy Kazinczy, wymienione trzy obiekty tworzą tzw. trójkąt żydowski. W dzielnicy znajduje się także Muzeum Żydowskie oraz spora liczba koszernych restauracji.

Budapeszt, Wielka Synagoga
Wielka Synagoga będąca trzecią największą synagogą na świecie.
Budapeszt, Dzielnica Żydowska
W dzielnicy żydowskiej znajduje się jeszcze Synagoga Ortodoksyjna przy ulicy Kazinczy (po lewej) oraz Synagoga Rumbach (po prawej).

Buty na brzegu Dunaju

Symboliczny pomnik upamiętniający ofiary Holokaustu. Powstał w 2005 roku nad brzegiem Dunaju w pobliżu Mostu Łańcuchowego. Właśnie w tym miejscu, podczas II wojny światowej strzałokrzyżowcy rozstrzeliwali Żydów mieszkających w Budapeszcie (przed wojną Żydzi stanowili ok. 1/5 całej populacji miasta). Bezwładne ciała ofiar wpadały do rzeki, a na brzegu pozostawały po nich jedynie buty, które kazano im zdejmować przed egzekucją. Chcąc uczcić ich pamięć, na nabrzeżu ustawiono 60 par żeliwnych butów stylizowanych na tamte czasy, stoją tam zarówno modele damskie, męskie, jak i dziecięce.

Budapeszt, pomnik Buty na brzegu Dunaju
Symboliczny pomnik Buty na brzegu Dunaju.

Rejs po Dunaju

Jedną z tych rzeczy, które koniecznie trzeba zrobić będąc w Budapeszcie jest rejs po Dunaju. Statki wycieczkowe kursują po rzece przez cały dzień, ale najciekawsze są rejsy wieczorne, kiedy jest już ciemno i wszystkie najważniejsze zabytki wraz z mostami są ładnie podświetlone. Rejs taki trwa zazwyczaj godzinę i kosztuje 4000 HUF (ok. 47 zł). Bilety można nabyć w kilku punktach m.in. w małym budynku leżącym na pesztańskich bulwarach w pobliżu placu Vigadó tér. My wybraliśmy się na rejs o godz. 21:30. W wyznaczonym miejscu pojawiliśmy się 30 minut przed czasem, a mimo to w kolejce stało już kilkadziesiąt osób. Jeśli chcecie mieć pewność, że wejdziecie na statek i zajmiecie miejsca siedzące na górnym pokładzie, to nie czekajcie na ostatnią chwilę. Kupcie bilety wcześniej i uzbrójcie się w cierpliwość.

Budapeszt, rejs po Dunaju
W tym budynku kupicie bilety na rejs po Dunaju.
Budapeszt nocą
W czasie rejsu zobaczycie najważniejsze zabytki w węgierskiej stolicy m.in. Parlament i Zamek Królewski. Na zdjęciu fragment Mostu Wolności wraz z Hotelem Gellért leżącym w Budzie.

Podsumowanie

Oczywiście zdawałem sobie z tego sprawę, że Budapeszt jest bardzo atrakcyjnym miastem, ale nie przypuszczałem, że aż tak. Nie jestem wielkim miłośnikiem szwendania się po miastach (zdecydowanie wolę góry), ale węgierska stolica zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Liczba tamtejszych zabytków i to tych z najwyższej półki dosłownie poraża (są na każdym kroku). Jest ich tyle, że można by nimi obdarować niejedno miasto. Moim zdaniem największą zaletą Budapesztu jest jego różnorodność. Pomimo, że jest to duża metropolia, to każdy znajdzie w niej coś dla siebie. W Budapeszcie jest dosłownie wszystko, rzeka, wzgórza, jaskinie, parki, punkty widokowe, muzea, termy, baseny i przede wszystkim znane zabytki. Jeśli będziecie planować podróż do Budapesztu, to zarezerwujcie sobie na jego zwiedzanie minimum 2 dni, a najlepiej 3 dni, wtedy na spokojnie zobaczycie wszystkie najważniejsze miejsca. Zdecydowanie warto odwiedzić węgierską stolicę, tym bardziej, że leży ona dość blisko Polski.

Budapeszt, metro
Zabytkowa stacja Hősök tere (Plac Bohaterów). Żółta linii metra w Budapeszcie jest drugą najstarszą linią metra na świecie (starsza jest tylko w Londynie).  

Pierwsza część wpisu o Budapeszcie:
- Co warto zobaczyć w Budapeszcie? Największe atrakcje Budy

KONIEC

Sklep turystyczny Szwendam się

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl