Kategorie blog
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (PACZKOMAT Inpost [1-2 dni robocze]) już od 300,00 zł.

Co warto zobaczyć w Bolonii? Mini przewodnik po Bolonii
Największe atrakcje Bolonii, co warto zobaczyć w Bolonii?

Co warto zobaczyć w Bolonii?

W Polsce zaczyna się okres brzydkiej pogody, dlatego pora zaplanować jakąś wycieczkę. Jednym z najchętniej odwiedzanych przez Polaków kierunków są Włochy. Włoskie miasta są naprawdę piękne i można się do nich dostać w łatwy i niedrogi sposób, oczywiście za sprawą tanich linii. My wybraliśmy się do Italii na 5 dni i jako, że nie potrafimy usiedzieć długo w jednym miejscu, odwiedziliśmy trzy miasta.

Na pierwszy ogień poszła Bolonia. Czemu właśnie Bolonia? Bo akurat do niej były najtańsze bilety. W Bolonii byliśmy 2 dni, następnie pociągiem pojechaliśmy do Florencji (również na 2 dni) i na koniec odwiedziliśmy Pizę (1 dzień), do której także dotarliśmy koleją. Z Pizy wróciliśmy samolotem do Krakowa (wylot również był stąd). Florencję i Pizę opiszemy w kolejnym wpisie, a w tym, zapraszamy do zapoznania się z naszym mini przewodnikiem po Bolonii.

Widok z wieży Torre degli Asinelli na plac Piazza Maggiore i Katedrę San Petronio. W tle, na wzgórzu widać Sanktuarium Madonna di San Luca.
Widok z wieży Torre degli Asinelli na plac Piazza Maggiore i Katedrę San Petronio. W tle, na wzgórzu widać Sanktuarium Madonna di San Luca.
Plac Piazza Maggiore i Katedra San Petronio
Plac Piazza Maggiore i Katedra San Petronio.

Największe atrakcje Bolonii 

Spośród wyżej wymienionych miast, Bolonia wydaje się najmniej popularna. Wydaje, to dobre słowo, bo turystów jest tam mnóstwo. Bolonia to miasto czerwoną cegłą i dachówką stojące, dlatego często nazywane jest „czerwonym miastem”. Ceglane budynki w centrum tworzą niepowtarzalny klimat. Miasto słynie przede wszystkim z najstarszego uniwersytetu w Europie oraz arkad i wież. Można spacerować godzinami po Starym Mieście i być schowanym non stop w cieniu. Jak to możliwe? Dzięki arkadom ciągnącym się nad chodnikami. Ma się wrażenie, że nigdy się nie kończą … ponoć mają łącznie 30 km długości (niektóre źródła podają, że 38 km, a jeszcze inne 53 km)!

W Bolonii można znaleźć wiele klimatycznych miejsc
W Bolonii można znaleźć wiele klimatycznych miejsc.
Jedna z ciasnych uliczek w Bolonii
Jedna z ciasnych uliczek.
Bolonia słynie z niekończących się arkad
Bolonia słynie z niekończących się arkad.
Blog podróżniczy Szwendam się

Due Torri, czyli Dwie Wieże

Wizytówką Bolonii są ceglane wieże, w szczególności Due Torri (Dwie Wieże). Pierwsza z nich: Torre degli Asinelli ma 97,2 m i stanowi idealny punkt widokowy na całe miasto (wejście na nią kosztuje 3 euro). Druga to Torre della Garisenda (48 m) i stoi tuż obok. Co ciekawe, obie wieże są krzywe! W średniowieczu (XII-XIII w.), w Bolonii było prawie 200 takich wież, niestety do czasów obecnych przetrwało zaledwie kilka. Wieże budowały zamożne rody i początkowo miały pełnić funkcję mieszkalno-obronną. Konstrukcje były jednak zbyt ciasne do zamieszkania, więc wykorzystywano je w inny sposób np.: jako skarbce. Z czasem zaczęły mieć charakter wyłącznie prestiżowy - trzeba było popisać się przed sąsiadem :) Wieże były kosztowne w utrzymaniu, dlatego zaczęły popadać w ruinę. Część zawaliła się sama, a część rozebrano (ostatnie na początku XX wieku). Dzięki wieżom, Bolonia zyskała miano średniowiecznego Manhattanu.

Wieża Torre degli Asinelli stanowi idealny punkt widokowy
Wieża Torre degli Asinelli stanowi idealny punkt widokowy.
Widok z Torre degli Asinelli na niższą siostrę
Widok z Torre degli Asinelli na niższą siostrę.
Krzywa wieża Torre della Garisenda w Bolonii
Krzywa wieża Torre della Garisenda.
Bolonia nazywana jest miastem wież, średniowiecznym Manhattanem
Bolonia, jako średniowieczny Manhattan, wizja autorstwa Toni Pecoraro.

Plac Piazza Maggiore i Katedra San Petronio

Najważniejszym miejscem w Bolonii jest Piazza Maggiore, czyli Rynek Główny. Miejsce to tętni życiem, w dzień i w nocy. Spotykają się tam zarówno turyści, jak i lokalsi. Ludzie przesiadują na krawężnikach i schodach, jedzą pizzę, wieczorami popijają piwo lub wino i głośno rozmawiają. Wokół Piazza Maggiore położone są najcenniejsze i najbardziej majestatyczne zabytki Bolonii z Bazyliką św. Petroniusza (San Petronio) na czele. San Petronio jest szóstym największym kościołem w Europie. Tak naprawdę, Bazyliki nigdy nie ukończono, pomimo, że jej budowę rozpoczęto 1390 roku. Przy Piazza Maggiore leży ponadto Palazzo Re Enzo, czyli Pałac króla Enzo, w którym przez ponad 20 lat więziono króla Sardynii - Enzo di Sardegna, pałac Palazzo d'Accursio nazywany również Palazzo del Comune będący ratuszem miejskim, Palazzo dei Banchi i Palazzo del Podestà.

Plac Piazza Maggiore w pełnej okazałości
Plac Piazza Maggiore w pełnej okazałości.
Bazylika św. Petroniusza (San Petronio) - jeden z największych kościołów w Europie
Bazylika św. Petroniusza (San Petronio) - jeden z największych kościołów w Europie.
Pałac króla Enzo (Palazzo Re Enzo)
Pałac króla Enzo (Palazzo Re Enzo), po prawej stronie Fontanna Neptuna zakryta rusztowaniem.
Pałac Palazzo d'Accursio nazywany również Palazzo del Comune będący ratuszem miejskim
Pałac Palazzo d'Accursio nazywany również Palazzo del Comune będący ratuszem miejskim.
Pałac Palazzo del Podestà
Pałac Palazzo del Podestà.
Pałac Palazzo dei Banchi
Pałac Palazzo dei Banchi.

Fontanna Neptuna w Bolonii

Obok Piazza Maggiore znajduje się plac Piazza del Nettuno słynący z Fontanny Neptuna. Posąg Neptuna trzymający trójząb jest jednym z symboli miasta. Rzymskiemu bogowi towarzyszą cztery nimfy, przedstawiające największe rzeki świata: Ganges, Nil, Amazonkę i Dunaj. Z posągiem związanych jest wiele anegdot, najciekawsza dotyczy jego … genitaliów, które wydłużają się, gdy staniemy na „kamieniu wstydu”. Z kolei fanów motoryzacji może zainteresować fakt, że włoski producent samochodów Maserati w swoim logo ma trójząb Neptuna (Bolonia jest siedzibą Maserati). Niestety, ale mieliśmy pecha. Nie zobaczyliśmy fontanny, gdyż trwała jego modernizacja i pomnik był skrzętnie zakryty rusztowaniem (w 2017 r.)! Trzeba będzie tam wrócić!

Fontanna Neptuna
Fontanna Neptuna, fot. Patrick Clenet (Wikipedia).
Praktyczna nerka miejska i plecak

Bazylika Santo Stefano i Bazylika św. Dominika

W Bolonii jest całe multum kościołów, ze względu na ich ceglane fasady, wszystkie są do siebie podobne. Oprócz Bazyliki św. Petroniusza, uwagę warto zwrócić na leżącą w centrum miasta Katedrę Świętego Piotra (Cattedrale di San Pietro) i przede wszystkim na Bazylikę Santo Stefano, która jest kompleksem czterech kościołów, z których najstarszy powstał w V wieku. Bazylika leży na kameralnym placu Piazza Santo Stefano.

Katedra Świętego Piotra (Cattedrale di San Pietro)
Katedra Świętego Piotra (Cattedrale di San Pietro).
Bazylika Santo Stefano w Bolonii
Bazylika Santo Stefano.

Koniecznie musicie odwiedzić Bazylikę św. Dominika (Basilica di San Domenico). To właśnie ten kościół przypadł nam najbardziej do gustu. Z zewnątrz wygląda bardzo niepozornie, ale w środku to istny rarytas. W Bazylice znajduje się m.in. sarkofag, w którym pochowano św. Dominika, założyciela zakonu Dominikanów. Sarkofag pokryty jest licznymi rzeźbami, a trzy z nich wykonał sam Michał Anioł. Zwiedzanie Bazyliki św. Dominika jest bezpłatne (przynajmniej tak było w 2017 r.).

Bazylika św. Dominika (Basilica di San Domenico) w Bolonii
Bazylika św. Dominika (Basilica di San Domenico).
Wnętrze kościoła robi ogromne wrażenie
Wnętrze kościoła robi ogromne wrażenie!
Sarkofag, w którym pochowany jest św. Dominik
Sarkofag, w którym pochowany jest św. Dominik, ozdobiony rzeźbami m.in. Michała Anioła.

Sanktuarium Madonna di San Luca

Gdy będziecie mieli już dość ciasnych i gwarnych uliczek Starego Miasta, to udajcie się na spacer do Sanktuarium Madonna di San Luca, które leży ok. 5 km od Piazza Maggiore. Jest to bardzo przyjemna wycieczka, a na miejsce doprowadzą Was oczywiście malownicze arkady San Luca (św. Łukasza) składające się z 666 łuków. Sanktuarium leży na wzgórzu Monte della Guardia. Rozpościerają się z niego bajeczne widoki na pobliskie wzgórza oraz na panoramę Bolonii.

Sanktuarium Madonna di San Luca
Sanktuarium Madonna di San Luca.
Do Sanktuarium Madonna di San Luca prowadzą arkady San Luca (św. Łukasza)
Do Sanktuarium Madonna di San Luca prowadzą arkady San Luca (św. Łukasza).
W Sanktuarium znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Bolonii
W Sanktuarium znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Bolonii.
Zielone wzgórza otaczające Sanktuarium Madonna di San Luca
Zielone wzgórza otaczające Sanktuarium Madonna di San Luca.

KONIEC

Koszulki polskiej produkcji TURYSTYCZNE
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl