Spośród wszystkich rumuńskich pasm, góry Parang pod względem wysokości ustępują jedynie Fogaraszom. Zwiedzanie masywu rozpoczęliśmy od wschodnich peryferii. Szczyty w tej części są dużo niższe niż w centralnym Parangu oraz mają kopulaste kształty (np.: Micaia, Galbenul).
- Ciekawostki (25)
- Poradniki (13)
- Podróże (81)
- Blog podróżniczy (0)
Bolonia to miasto czerwoną cegłą i dachówką stojące, dlatego często nazywane jest „czerwonym miastem”. Ceglane budynki w centrum tworzą niepowtarzalny klimat. Miasto słynie przede wszystkim z najstarszego uniwersytetu Europie oraz arkad i wież.
Czarnohora to najwyższe pasmo ukraińskie, będące zarazem najwyższą częścią całych Beskidów. Główny grzbiet liczy ok. 40 km i ciągnie się z południowego-wschodu na północny-zachód. Tworzy go 6 szczytów przekraczających ponad 2 tys. metrów wysokości w tym Hoverla (2061 m) - najwyższy szczyt Ukrainy.
Odwiedzając Lizbonę warto zarezerwować sobie jeden dzień na wycieczkę do Parku Narodowego Sintra-Cascais w celu zobaczenia dwóch przyrodniczych atrakcji. Pierwsza z nich to malowniczy przylądek Cabo da Roca, który stanowi najdalej na zachód wysuniętą część lądową Europy, a drugie miejsce to przepiękna plaża Praia da Ursa z dwoma charakterystycznymi skałami zwanymi Gigantami z Ursa.
Ojcowski Park Narodowy (OPN) jest najmniejszym polskim parkiem narodowym (pow. 21,46 km²). Utworzono go w 1956 roku. Leży w województwie małopolskim w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (ok. 16 km od Krakowa).
Wieś Moszna słynie z zabytkowego pałacu wybudowanego przez niemiecki ród Tiele-Winckler. Obiekt ten powszechnie nazywany jest zamkiem, jednak tak naprawdę nie ma nic z nim wspólnego. Dlaczego? Pałac w Mosznej pełnił wyłącznie funkcję mieszkalną.
Poradnik o tym, jak zwiedzać Porto. Porto jest drugim co do wielkości miastem Portugalii. Większość zabytków leży w obrębie starego miasta, czyli w dzielnicy Ribieira. Największą atrakcją, a zarazem symbolem miasta jest most Dom Luis I, zaprojektowany przez inżyniera pracującego dla Gustave’a Eiffela.
Poradnik o tym, jak zwiedzać Porto. Porto jest drugim co do wielkości miastem Portugalii. Większość zabytków leży w obrębie starego miasta, czyli w dzielnicy Ribieira. Największą atrakcją, a zarazem symbolem miasta jest most Dom Luis I, zaprojektowany przez inżyniera pracującego dla Gustave’a Eiffela.
Jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych Islandii. Obszar geotermalny Hverir znajduje się w północno-wschodniej część Islandii. Tamtejszy krajobraz przypomina scenerię rodem z filmów Sci-Fi. Jadąc jedynką, już z daleka widać unoszące się słupy pary wodnej.
Patrząc na mapę Islandii z najciekawszymi turystycznie miejscami, ma się wrażenie, że wszystkie największe atrakcje znajdują się w zachodniej części wyspy, a wschód wygląda trochę, jak pustynia. A tymczasem, okazuje się, że obszar Fiordów Wschodnich jest zjawiskowy.
Fotorelacja z czerwcowego wypadu na Islandię. Islandia jest obecnie jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie. Kraj ten słynie z nieskończonej ilości wodospadów. Można tam również zobaczyć lodowce, aktywne wulkany, źródła geotermalne, gejzery i wiele, wiele innych.
Fotorelacja z wypadu na Królową Beskidów, czyli na Babią Górę (Diablak). Babia Góra jest najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego, dzięki czemu zaliczana jest do Korony Gór Polski. Jest to również najwyższy szczyt w Polsce nie leżący w Tatrach. We wpisie została opisana trasa wejścia z przełęczy Krowiarki.
Na lodowiec najlepiej wejść bardzo wcześnie rano, gdy jest on jeszcze dobrze zmrożony. Prawdopodobieństwo wpadnięcia do szczeliny jest wówczas mniejsze. Minus jest jednak taki, że szczeliny są mało widoczne. Na lodowcu Monte Rosa byliśmy o godz. 3.
Wyprawa na Dufourspitze (4634m n.p.m.), czyli trzeci najwyższy szczyt Alp i tym samym Europy. Dufor leży w Masywie Monte Rosa na pograniczu szwajcarsko-włoskim. Jest to najpotężniejszy masyw całych Alp. Początek wędrówki był dość mozolny i mało ciekawy.
Masyw Lauzière leży we Francji i jest częścią Alp Graickich. Najwyższym szczytem masywu jest Grand Pic de la Lauzière mający 2829 m. Jego strzeliste granie zbudowane są ze skał krystalicznych między innymi: granitów i gnejsów. Jedną z największych atrakcji pasma jest przełęcz Madeleine (Col de la Madeleine) znana z wyścigów kolarskich Tour de France.
Większość z Was zastanawia się zapewne, gdzie do licha leżą Góry Olbrzymie? Odpowiedź jest nadzwyczaj prosta: w Sudetach. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych i lubianych pasm w Polsce. Swoją ogromną popularność zawdzięczają najwyższemu szczytowi wznoszącemu się na 1603 m n.p.m.
Celem naszej skandynawskiej wyprawy miały być malownicze fiordy, niesamowite formacje skalne, lodowce oraz przede wszystkim górskie trekkingi. Niestety pogoda szybko zweryfikowała nasze plany. Na południu Norwegii non stop padał ulewny deszcz i wiał silny wiatr, dlatego postanowiliśmy ruszyć na północ za koło podbiegunowe.
U północno-zachodnich wybrzeży Norwegii, tuż za kołem podbiegunowym, rozciąga się archipelag skalistych wysp zwany Lofotami. Wcina się on 112 km w głąb Morza Norweskiego. Na jego “czubku” położona jest malownicza wioska rybacka o nazwie Å. Z całą pewnością jest to jedna z najkrótszych nazw geograficznych świata. Osadę tą zamieszkuje raptem 64 osoby!
Relacja z trzydniowego trekkingu w górach Nemercke w Albanii. Nemërçkë to mało znane pasmo górskie na pograniczu albańsko-greckim. Góry przybierają postać długiego grzbietu ciągnącego się wzdłuż doliny rzeki Wjosa.
Naszą gorgańską wyprawę można podzielić na dwa etapy. Początkowo szwendaliśmy się po niższych i mniej znanych grzbietach takich jak: Synieczka, Stanimir, czy Jawornik. Spowodowane było to przede wszystkim brzydką pogodą, ale również i chęcią przeżycia ciekawej przygody.