Gdzie leży Huculszczyzna?
Na terenie Ukrainy, częściowo również i Rumunii, znajduje się fascynująca kraina nazywana Huculszczyzną. Swoim zasięgiem obejmuje kilka pasm Karpat Wschodnich m.in.: Gorgany, Czarnohorę i Świdowiec. Historia tego regionu jest strasznie zawikłana. Co nuż przynależał on do innego państwa. Polska dwukrotnie sprawowała pieczę nad tymi ziemiami - w XIV wieku oraz w okresie międzywojennym.
Kim byli Huculi?
Krainę tą zamieszkują Huculi, czyli górale pochodzenia rusińskiego i wołoskiego. Określenie Hucuł wywodzi się prawdopodobnie od rumuńskiego słowa „hotul”, które można przetłumaczyć w dwojaki sposób - jako dzielnego i silnego człowieka lub jako opryszka i zbójnika. Huculi stanowili w przeszłości bardzo hermetyczną grupę. Wynikało to przede wszystkim z tego, że zamieszkiwali trudno dostępne tereny - góry. Ich izolacja doprowadziła do wytworzenia kultury huculskiej, która niestety powoli zanika.
Huculszczyznę zaczęli masowo odwiedzać turyści ukraińscy oraz zagraniczni - w szczególności Polacy. Stała się ona wielką atrakcją. Biedni górale zrozumieli, że na przyjezdnych można sporo zarobić. Niestety region coraz bardziej ulega komercjalizacji. Mimo negatywnych przemian, Huculszczyzna jeszcze przez wiele lat pozostanie największym skansenem Europy.
Włócząc się po Gorganach odwiedziliśmy trzy huculskie wioski: Zieloną, Hutę oraz Rafajłową (Bystrica). Wioski te posiadają rozproszoną zabudowę, przez co są bardzo rozciągnięte. Charakteryzuje je brak asfaltowych dróg oraz pięknie ozdobione i pomalowane domy. Zobaczcie sami ...
Pozostałe wpisy z Ukrainy (linki):
- Gorgany – najdziksze góry Europy, cz. 1
- Gorgany – najdziksze góry Europy, cz. 2
- Czarnohora - dojazd, wskazówki, ciekawostki