W każdym mieście znajdują się zapomniane miejsca owiane tajemnicą i licznymi legendami, o których istnieniu większość mieszkańców nie ma pojęcia. Z reguły są one zaniedbane i bardzo rzadko odwiedzane. W Częstochowie takim obiektem jest bez wątpienia cmentarz żydowski. Kirkut powstał pod koniec XVIII wieku i początkowo leżał poza granicami Częstochowy, jednak w wyniku jej rozwoju i rozbudowy został przez nią wchłonięty.
Matka Natura i jej niezwykłe dzieło
Częstochowski cmentarz zajmuje powierzchnię ponad 8 ha, co sprawia, że jest jednym z największych kirkutów w Polsce. Znajduje się tam od 4 do 5 tysięcy macew (nagrobków). W większości mają one inskrypcje w języku hebrajskim, ale można znaleźć również nagrobki z polskimi napisami. Miejsce to przez lata było pozostawione samo sobie. Nikt się nim nie zajmował, a niszczejącym kirkutem zaopiekowała się w końcu matka natura, która stworzyła z niego miejsce o niesamowitym klimacie. Zdecydowaną większość powierzchni cmentarza porasta bujny las z gęstymi zaroślami, w tym bluszczem oplatającym drzewa.
Historia częstochowskiego kirkutu
Częstochowska nekropolia ma niesłychanie ciekawą, ale przy tym i bardzo tragiczną historię. W czasie II wojny światowej została częściowo zdewastowana przez Niemców. Dokonywano tam egzekucji Żydów z częstochowskiego getta, a ich ciała wrzucano do zbiorowej mogiły. Po zakończeniu wojny, kirkut był rozkradany i demolowany. Do ocalenia cmentarza przyczyniła się decyzja ówczesnych władz Częstochowy, które postanowiły włączyć go do terenów Huty Częstochowa. Cały obszar został ogrodzony, co mocno utrudniło dostanie się do niego. Ostatnią osobę pochowano tam oficjalnie w 1970 roku, jednak nielegalne pochówki odbywały się jeszcze przez kilka następnych lat. W latach 80-tych, nekropolia została częściowo uporządkowana, wyremontowano również fragment otaczającego ją mur wraz z główną bramą, a także w końcu wpisano na listę zabytków. Obecnie wejście na teren cmentarza jest ogólnodostępne i nic nie kosztuje. Nekropolia leży przy ul. Złotej w dzielnicy Dąbie.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z żydowskiej nekropolii w Częstochowie. Dodamy, że na żywo cmentarz wygląda jeszcze ciekawiej!