Kategorie blog
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (PACZKOMAT Inpost [1-2 dni robocze]) już od 300,00 zł.

15 najpiękniejszych wodospadów świata
15 najpiękniejszych wodospadów świata

Najładniejsze wodospady na świecie

Wodospady są jednymi z najbardziej malowniczych elementów krajobrazu. Mają w sobie coś niezwykłego, coś co sprawia, że ciężko im się oprzeć i przejść koło nich obojętnie. Z założenia wszystkie są piękne, dlatego bardzo trudno było wybrać te naj – na szczęście jakoś się udało:). Poniżej lista 15 najładniejszych wodospadów świata (lista ułożona alfabetycznie).

Wodospad Iguazú, Brazylia/Argentyna
Wodospad Iguazú

Miłego oglądania…

Wodospad Angel, Wenezuela

Najwyższy wodospad świata. Ma prawie 1000 metrów wysokości. Znajduje się w Wenezueli. Jego wody opadają z pionowych ścian jednego z najpopularniejszych wenezuelskich tepui (góra o płaskim szczycie) – Auyantepui. Odkrył go amerykański pilot i poszukiwacz złota – Jimmie Angel. 

Wodospad Asik-asik, Filipiny

Wodospad Asik-asik, Filipiny

Bajeczny wodospad na filipińskiej wyspie Mindanao. Asik-asik nie przypomina innych wodospadów, gdyż w przeciwieństwie do nich nie jest zasilany przez żadną rzekę, ani jezioro. Nikt tak naprawdę nie wie skąd się bierze woda, która bezustannie spływa po ścianie porośniętej bujną roślinnością. Wodospad ma 60 metrów wysokości i 140 metrów szerokości. Miejscowa ludność wierzy, że woda z Asik-asik ma lecznicze właściwości. 

Wodospad Ban Gioc – Detian, granica chińsko-wietnamska

Wodospad Ban Gioc, Wietnam

Dwuczęściowy wodospad na granicy chińsko-wietnamskiej na rzece Quây Sơn. Oba wodospady spadają z 30-metrowych wapiennych ścian. W porze deszczowej, w wyniku obfitych opadów, bardzo często dochodzi do połączenia obu kaskad – powstaje wówczas jeden ogromny wodospad. 

Wodospad Baatara Gorge, Liban

255-metrowy wodospad w Libanie. Jego niezwykłość polega na tym, że wpada do wapiennej jaskini Baatara Pothole. Turyści mogą podziwiać wodospad z bliska, gdyż przez jaskinię Baatara biegnie szlak turystyczny.  

Wodospad Bigar, Rumunia

Wodospad Bigar, Rumunia

Wodospad w Rumunii na rzece Minis  (okręg Caraş-Severin). Po porośniętej mchem skale spływa woda na wszystkie możliwe strony. Bigar Falls ma zaledwie 8m wysokości i kształtem przypomina dzwon.  

Blog podróżniczy Szwendam się

Wodospad Gullfoss, Islandia 

Wodospad Gullfoss, Islandia

Wodospad na rzece Hvítá. Jest najsłynniejszym islandzkim wodospadem. Składa się z dwóch części (katarakt), które łącznie mają 32m wysokości. W przeszłości planowano przekształcić go w elektrownie wodną, na szczęście porzucono ten urojony pomysł. Obecnie znajduje się tam park narodowy, a wodospad Gullfoss jest jego największą atrakcją.   

Wodospad Iguazú, granica argentyńsko-brazylijska 

Wodospad Iguazú, Brazylia/Argentyna

Najbardziej złożony system wodospadów na świecie. Leży na rzece Iguaçu na granicy argentyńsko-brazylijskiej (80% obszaru należy do Argentyny). Wodospad ma około dwóch kilometrów szerokość. Składa się z 275 oddzielnych strug. Najwyższa kaskada (Diabelska Gardziel) ma 82 metry wysokości (pozostałe po około 60 metrów). Szum jaki tworzy wodospad słychać w promieniu 20 kilometrów! 

Wodospad Kaieteur, Gujana

Wodospad na rzece Potaro w Gujanie (Ameryka Południowa). Opada z krawędzi piaskowcowego płaskowyżu. Ma wysokość około 226 metrów, czyli jest prawie czterokrotnie wyższy od słynnego wodospadu Niagara! Niektóre źródła podają, że ma 251 metrów wysokości, gdyż do jego zasadniczej części doliczają również leżącą niżej kaskadę. 

Wodospad Litlanesfoss, Islandia

Malowniczy wodospad na rzece Hengifossa w pobliżu miasta Egilsstaðir (Islandia). Jego wody spływają po bazaltowych kolumnach, które powstały w wyniku stygnięcia lawy – lawa stygnąc kurczyła się i pękała. 

Wodospad Niagara, granica amerykańsko-kanadyjska 

Wodospad Niagara, USA/Kanada

Bezsprzecznie najsłynniejszy wodospad świata. Leży na rzece Niagara łączącej jezioro Erie z jeziorem Ontario. Składa się z dwóch kaskad: jedna w całości leży po stronie USA, natomiast przez drugą przebiega granica amerykańsko-kanadyjska. Wspólna kaskada [na zdjęciu] ma 49 metrów wysokości i 900 metrów szerokości. Ze względu na swój kształt nazywana jest „podkową”. 

Wodospad Siedem Sióstr, Norwegia

Wodospad Siedem Sióstr, Norwegia

Malowniczy wodospad w Norwegii. Tworzy go siedem oddzielnych strumieni spływających ze stromych zboczy Geirangerfjord. Obok wodospadu Siedmiu Sióstr znajduje się wodospad Pijak. Według legendy, pewien mężczyzna poprosił o rękę każdą z siedmiu sióstr. Niestety wszystkie odmówiły zalotnikowi. Załamany mężczyzna zaczął pić i pije do teraz, natomiast siostry pozostały starymi pannami na wieki wieków! 

Wodospad Wailua, Hawaje 

Wodospad Wailua, Hawaje

Wodospad na wyspie Kauai należącej do archipelagu Hawajów (USA). W przeszłości, Hawajczycy chcąc udowodnić swą męskość skakali z tego 53 metrowego wodospadu do rzeki Wailua. Obecnie zakazano tych praktyk, jednak wśród turystów, od czasu do czasu, zdarza się jakiś śmiałek, który chce się sprawdzić. 

Wodospad Wiktorii, granica Zimbabwe z Zambią 

Wodospad Wiktorii, Zimbabwe/Zambia

Jeden z siedmiu naturalnych cudów świata. Leży na rzece Zambezi, na granicy między Zimbabwe, a Zambią. Ma ponad 108 metrów wysokości oraz 1,7 kilometra szerokości. Jego odkrywca David Livingstone, gdy go ujrzał powiedział – Widok tak piękny, że muszą się w niego wpatrywać aniołowie w locie. 

Wodospad Yosemite, Kalifornia (USA)

Wodospad Yosemite, Kalifornia (USA)

Najwyższy wodospad Ameryki Północnej – 740m.Ta 3 częściowa kaskada powstała na rzece Yosemite w jednym z najpopularniejszych parków narodowych świata – Parku Narodowym Yosemite (góry Sierra Nevada, Kalifornia, USA). Wodospad najlepiej prezentuje się wiosną, kiedy zasilają go roztopowe wody. Na zdjęciu górna część wodospadu.  

Wodospad Sutherland, Nowa Zelandia 

Wodospad Sutherland, Nowa Zelandia

Jeden z najwyższych wodospadów świata – 580 m wysokości. Ten składający się z 3 części (katarakt) wodospad można podziwiać na Wyspie Południowej (Nowa Zelandia). Wypływa ze sporego jeziora karowego (Lake Quill), które powstało w starym kotle lodowcowym (miejsce, w którym gromadził się w przeszłości lód). Wodospad Sutherland najlepiej prezentuje się z góry, gdyż oprócz niego widoczne jest także jezioro Lake Quill otoczone ośnieżonymi szczytami Alp Południowych. 

KONIEC

Sklep turystyczny Szwendam się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl