Kategorie blog
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (PACZKOMAT Inpost [1-2 dni robocze]) już od 300,00 zł.

15 najpiękniejszych jezior świata
15 najpiękniejszych jezior świata

Tym razem przygotowaliśmy dla Was ranking 15-stu najładniejszych zbiorników wodnych świata. Tak kolorowo chyba jeszcze u nas nie było. Lista tradycyjnie ułożona alfabetycznie. Miłego oglądania :)

Najpiękniejsze jeziora świata

Najpiękniejsze jeziora świata:

Jezioro Bajkał, Rosja

Jezioro Bajkał, Rosja

 

 

 

 

Najstarsze i najgłębsze jezioro na Ziemi. Jest również jednym z największych, z powierzchnią 31 tys. km² plasuje się na 7 miejscu. Leży na Syberii w obwodzie irkuckim. Średnia głębokość jeziora wynosi 730 m (w najgłębszym miejscu ma 1642 m). Bajkał ma ponad 600 km długości. W okresie zimowym cały zbiornik skuwa gruba warstwa lodu, po której można bezpiecznie chodzić, a nawet jeździć samochodem.

Jezioro Bled, Słowenia

Jezioro Bled, Słowenia

 

 

 

 

Jezioro polodowcowe w Alpach Julijskich (Słowenia). Zbiornik nie należy do największych (zajmuje ok. 1,5 km²) oraz najgłębszych (maksymalnie 30 m), ale jest niesłychanie malowniczo wkomponowany w krajobraz. Uroku dodaje mu malutka wysepka Blejski Otok z kościołem pod wezwaniem Marii Panny.

Jezioro Hillier, Australia

Zjawiskowe jezioro w Australii na wyspie Middle. Swym kształtem przypomina odciśniętą stopę. Jezioro jest słone. Przez krótki okres wydobywano z niego sól. Zbiornik otacza gęsty drzewostan. Od morza oddziela je wąski pas piachu. Naukowcy do dziś zastanawiają się czemu zbiornik ma jasnoróżową barwę.

Blog podróżniczy Szwendam się

Jezioro Kajyngdy (Kaindy), Kazachstan

Jezioro Kaindy, Kazachstan

 

 

 

 

Jezioro w Kazachstanie w górach Küngej Ałatau. Leży na wysokości 1867 m n.p.m. Powstało w wyniku trzęsienia ziemi w 1910 roku. Spadające skały utworzyły naturalną tamę na rzece Kajyngdy. Woda zalała część wąwozu zarośniętą drzewami, dzięki czemu powstał podwodny las. Jezioro ma 400 m długości, a jego maksymalna głębokość wynosi 30 m.

Jezioro Kelimutu, Indonezja

Jezioro Kelimutu, Indonezja

 

 

 

 

Wulkan tarczowy na wyspie Flores należącej do Indonezji. Wznosi się na 1639 m n.p.m. W jego kraterze znajdują się trzy różnokolorowe jeziora: Zaczarowane Jezioro, Jezioro Młodych Mężczyzn i Panien oraz Jezioro Starych Ludzi. Na barwę jezior wpływ mają reakcje chemiczne jakie zachodzą między minerałami oraz gazami wydobywającymi się z wulkanu.

Jezioro Kraterowe, USA

Jezioro Kraterowe, USA

Najgłębsze jezioro w USA (stan Oregon) i jedno z najgłębszych na świecie – 597 m głębokości. Jak powstało? W wyniku erupcji wulkanu Mazama utworzyła się kaldera, którą wypełniła woda opadowa oraz woda z topniejących śniegów. Charakterystycznym elementem krajobrazu jeziora jest wysepka Wizard Island.

Jezioro Morze Martwe, Izrael/Jordania

Jezioro Morze Martwe, Izrael/Jordania

 

 

 

 

Bezodpływowe jezioro na Bliskim Wschodzie na granicy izraelsko-jordańskiej. Lustro wody jeziora znajduje się 418 m poniżej powierzchni morza i stale się obniża – jest to najniższy punkt Ziemi nie będący zalany wodą. Maksymalna głębokość jeziora to 377 m. Morze Martwe charakteryzuje się bardzo dużym zasoleniem ok. 28%. Nie żyją w nim żadne organizmy prócz bakterii (dlatego nazywa się Martwe). Tak duże zasolenie sprawia, że ludzie swobodnie unoszą się na wodzie.

Jezioro Mono, USA

Jezioro Mono, USA

 

 

 

 

Słone jezioro w Kalifornii mające co najmniej 760 000 lat. Z dna Jeziora Mono sterczą tufowe wieże. Powstały z materiału piroklastycznego, czyli z tego, co wyrzucił wulkan. Niektóre wieże mają nawet po kilka metrów wysokości. Jezioro Mono wraz z najbliższą okolicą (tereny pustynne) przypominają scenerię rodem z filmów science fiction.

Jezioro Ober, Niemcy

Jezioro na pograniczu Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Jest częścią Jeziora Bodeńskiego. Z Ober wypływa Ren – jedna z najdłuższych rzek w Europie. Na pierwszym planie boathouse, czyli "dom na łodzie". Jak widać, żeby się do niego dostać po łódź, potrzebna jest ……. inna łódka.

Sklep turystyczny Szwendam się

Jezioro Okama, Japonia

Jezioro w Japonii na Wyspie Honsiu. Można je znaleźć w niedużym masywie wulkanicznym – Zaō. Jezioro powstało w wyniku zalania krateru wulkanu. Ma 350 m średnicy oraz 60 m głębokości. Okama nazywana jest również ,,Stawem Pięciu Kolorów”, gdyż zmienia swoją barwę w zależności od warunków atmosferycznych.

Jezioro Peyto, Kanada

Jezioro Peyto, Kanada

Polodowcowe jezioro w kanadyjskiej Albercie w Parku Narodowym Banff. Swój turkusowy kolor zawdzięcza skalnemu pyłowi spływającemu do jeziora latem z topniejącego lodowca. Jezioro ma 44 m głębokości. Peyto Lake wraz z otaczającymi szczytami Gór Skalistych stanowią kwintesencję kanadyjskiego krajobrazu.

Jezioro Retba, Senegal

Jezioro Retba, Senegal

 

 

 

 

Różowe jezioro w Senegalu. Swoją barwę zawdzięcza Dunaliella salina, czyli algom, które wytwarzają różowy pigment. Co ciekawe, w porze suchej różowa barwa jest jeszcze intensywniejsza. Jezioro charakteryzuje się dużym zasoleniem, dzięki czemu ludzie mogą swobodnie unosić się na jego powierzchni. Lac Retba jest jeziorem płytkim, w najgłębszym miejscu ma zaledwie 3 m.

Jezioro Sørvágsvatn, Wyspy Owcze

Jezioro Sørvágsvatn, Wyspy Owcze

 

 

 

 

Największe jezioro Wysp Owczych. Sørvágsvatn leży na klifowym wybrzeżu wyspy Vágar. Woda z jeziora uchodzi do Oceanu Atlantyckiego 45 m wodospadem. Średnia głębokość jeziora to ok. 27 m, a maksymalna dochodzi prawie do 60 m.

Jezioro Spotted, Kanada

Niewielkie słone jezioro w Kanadzie (Kolumbia Brytyjska). Charakteryzuje się niesłychanie wysoką zawartością siarczanu magnezu, wapnia, siarczanu sodu oraz kilku innych minerałów np.: srebra i tytanu. Spotted Lake najciekawiej prezentuje się latem, gdy w wyniku wyparowania części wody, na dnie jeziora, tworzy się kilkaset kolorowych „oczek wodnych”.

Jezioro Qiandao, Chiny

Jedno z największych chińskich jezior. Powstało w 1959 roku w wyniku wybudowania hydroelektrowni na rzece Xin'an. Na jeziorze znajduje się ponad tysiąc malutkich wysepek, przez co zbiornik nazywany bywa również Jeziorem Tysiąca Wysp. Głębokość jeziora waha się od 26 m do 120 m. Woda w jeziorze jest do tego stopnia czysta, że produkuje się z niej znaną chińską wodę mineralną.

KONIEC

Sklep turystyczny Szwendam się

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl