Kategorie blog
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (PACZKOMAT Inpost [1-2 dni robocze]) już od 300,00 zł.

15 najbardziej niezwykłych wysp świata
15 najbardziej niezwykłych wysp świata

Najpiękniejsze wyspy na świecie 

Na świecie istnieje cała masa wysp – jest ich tak dużo, że nikt jeszcze nie pokusił się o ich policzenie. Ciężko byłoby je wszystkie wymienić, dlatego skupiliśmy się tylko na tych małych i bardzo małych. Spośród nich wybraliśmy naszym zdaniem 15 najciekawszych. Każda z niżej wymienionych wysp (kolejność alfabetyczna) posiada jakąś szczególną cechę, która decyduje o jej nieprzeciętności. Oto one:

1. Wyspa Aogashima, Japonia

Wulkaniczna wyspa na Morzu Filipińskim należąca do Japonii. Na obszarze mającym prawie 9 km2 powierzchni mieszka 170 osób. Strome i wysokie klify odgradzają wnętrze wyspy od morza. 

 

2. Wyspa Biała (White Island lub Whakaari), Nowa Zelandia 

Wyspa Biała, Nowa Zelandia

Nieduży kawałek lądu w Zatoce Obfitości w pobliżu Wyspy Północnej (Nowa Zelandia). Cała wyspa jest wulkanem, i to najaktywniejszym w całej Nowej Zelandii! Kształtem przypomina koło o średnicy ok. 2km. Wyspa Biała to wierzchołek podwodnej góry wystający ponad poziom morza. Z Whakaari cały czas wydobywają się szkodliwe gazy, jednak nie przeszkadza to turystom w odwiedzaniu tego niezwykłego miejsca.

3. Wyspa Bishop Rock, Wielka Brytania 

Niewielka wyspa, a właściwie skała, na której wybudowano w 1858 roku latarnię morską. „Skała” należy do archipelagu Scilly leżącego na zachód od Kornwalii (Wielka Brytania). Oprócz 49-metrowej latarni nic się tam nie mieści. Wyspę wpisano do Księgi rekordów Guinnesa jako najmniejszą wyspę, na której coś wybudowano. Bishop Rock stanowi granicę pomiędzy Wielką Brytanią, a Oceanem Atlantyckim.

4. Wyspa Elliðaey, Islandia 

Wyspa należąca do Islandii. Nikt na niej mnie mieszka, aczkolwiek znajduje się tam jeden domek. W 2000 roku, ówczesny premier Islandii chciał podarować wyspę islandzkiej piosenkarce Björk, w ramach podziękowania za promowanie kraju na arenie międzynarodowej. Inicjatywa ta nie spodobała się jednak obywatelom Islandii, dlatego polityk wycofał się z tego pomysłu.

Blog podróżniczy Szwendam się

5. Wyspa Galešnjak, Chorwacja

Chorwacka wyspa w kształcie serca. Leży na Adriatyku pomiędzy wyspą Pašman, a znajdującym się na stałym lądzie miastem Turanj. Wyspa jest niezamieszkana, ale niestety posiada swojego właściciela.

6. Wyspa Ko Tapu (Wyspa Jamesa Bonda), Tajlandia

Ko Tapu

Mała wapienna wysepka w Zatoce Phang Nga (Morze Andamańskie, Tajlandia). Tak naprawdę jest to mogot (ostaniec wapienny), który postał w wyniku procesów krasowych. Ma ok. 20 metrów wysokości. Ko Tapu można było zobaczyć w 1974 roku na ekranach kin w filmie Człowiek ze złotym pistoletem, od tego momentu nazywana jest również wyspą Jamesa Bonda.

7. Wyspa Inis Mór, Irlandia 

Największa spośród trzech wapiennych wysp tworzących archipelag Aranów. Wyspa leży u zachodnich wybrzeży Irlandii. Inis Mór, jak i całe Arany słyną z pięknych klifów i starych ruin. Jej mieszkańcy trudnią się uprawą roli. Swoje pola przygotowują bardzo starannie, co zresztą widać na zdjęciu – krajobraz wyspy urozmaicają murki ułożone z kamieni wybranych z pół.

8. Wyspa na jeziorze Lac de Gras, Kanada

Pomimo, że nie mogę znaleźć jej nazwy (bardzo prawdopodobne, że jej w ogóle nie ma) postanowiłem umieścić ją w tym zestawieniu, gdyż bez wątpienia jest niezwykła. Oddalona zaledwie o 220km od północnego koła podbiegunowego. Znajduje się na niej ogromna dziura będąca kopalnią diamentów (Kopalnia Diamentów Diavik). Przez większą część roku jezioro Lac de Gras (Kanada) jest zamarznięte, dzięki czemu wydobywane diamenty mogą być transportowane na stały ląd lodowymi drogami. Latem, kiedy lód nie skuwa jeziora, do przewożenia diamentów wykorzystywane są samoloty – kopalnia posiada własne lotnisko.

9. Wyspa Male, Malediwy 

Jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu Malediwów. Na tej koralowej wyspie mającej zaledwie 2,9 km długości i 1,3 km szerokości leży stolica Malediwów – również Male. Zamieszkuje ją ponad 130 tysięcy ludzi, czyli 1/3 całej populacji kraju. Najwyższe wzniesienie na  wyspie ma zaledwie 1 m wysokości! W przeszłości Male było wielokrotnie zalewane przez tsunami, dlatego zainwestowało w betonowy falochron. Otacza on całą wyspę i zapobiega zalewaniu jej przez Ocean Indyjski.

10. Wyspa Hashima, Japonia

Hashima, Japonia

Japońska wysepka leżąca niedaleko Nagasaki. W latach 1887–1974 wydobywano tam węgiel. Dla górników i ich rodzin wybudowano bloki mieszkalne (niektóre mają nawet 9 pięter!). Wokół wyspy wzniesiono potężny mur-falochron. Wyspę nazywano wówczas Gunkanshima, czyli "Wyspa-Okręt Wojenny". W okresie swojej świetności na wyspie mieszkało prawie 5300 mieszkańców. W 1974 roku zaprzestano eksploatacji węgla, a w następnym roku wyprowadzili się wszyscy mieszkańcy. Dzisiaj Hashima jest opustoszała, przez co nazywana jest miastem duchów.

11. Wyspa Molokini (Hawaje, USA)

Niewielka wyspa na Oceanie Spokojnym w kształcie półksiężyca. Wyspa jest częściowo zanurzonym kraterem wulkanu. Molokini wchodzi w skład archipelagu Hawajów. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc do nurkowania na świecie.

12. Wyspa Piramida Balla, Australia

Skalista wyspa na Morzu Tasmana (Australia). Kilka milionów lat temu był to wulkan. Stożek zniszczyły morskie fale. Piramida Balla przypomina sztylet. Ma 562m wysokości, 400m szerokości i 1,1km długości. Wyspę odkryto w 1788 roku. Pierwszego wejścia na szczyt wyspy dokonano w 1965 roku. Osoby chcące wspiąć się na Piramidę Balla muszę wiedzieć, że jest ona zbudowana z bardzo kruchych skał. Sporym zagrożeniem dla wspinaczy są również dziobiące ptaki.

13. Wyspa Santa Cruz del Islote, Kolumbia

Wyspa należąca do Kolumbii. Uznawana za najgęściej zaludnioną wyspę świata. Na powierzchni 1,2ha żyje ok. 1247 osób! Na wyspie oprócz budynków nie ma nic innego.

14. Wyspa Staffa, Szkocja 

Wyspa Staffa, Anglia

Wulkaniczna wyspa wchodząca w skład Hebrydów (Szkocja). Zbudowana z sześciokątnych bazaltowych kolumn. Swoją sławę zawdzięcza Grocie Fingala wydrążonej w stromych klifach. Grota ma 20m wysokości i 75m szerokości. Nazywa jest również grotą melodii, gdyż fale morskie rozbijające się w jej wnętrzu tworzą niepokojące dźwięki. Do groty prowadzi wąska ścieżka. 

15. Wyspa Węży (Ilha da Queimada Grande), Brazylia 

Niezamieszkany skrawek lądu u wybrzeży Brazylii (niedaleko Sao Paulo). Jest to królestwo żararaki wyspowej – jednego z najniebezpieczniejszych węży świata. Na metr kwadratowy wyspy przypada ok. 5 tych gadów! 

KONIEC

Sklep turystyczny Szwendam się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl