Kategorie blog
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (PACZKOMAT Inpost [1-2 dni robocze]) już od 300,00 zł.

15 najbardziej niezwykłych formacji skalnych świata
15 najbardziej niezwykłych formacji skalnych świata

Co to formacja skalna? 

Formacje skalne to wszystkie formy ukształtowania terenu, zarówno wypukłe, jak i wklęsłe zbudowane ze skały. Są jednymi z najbardziej spektakularnych elementów krajobrazu. Uformowały je procesy endogeniczne (trzęsienia ziemi, wulkany, ruchy górotwórcze) i egzogeniczne (wietrzenie, denudacja, erozja). Dzięki swojej złożoności, mamy gwarancję, że na dwie identyczne formy skalne nigdy nie trafimy. Zapraszamy do kolejnego szwendaczowego rankingu.

Wieża Diabła (Devils Tower), USA

Wieża Diabła (Devils Tower), USA

Można podziwiać ją w pobliżu miejscowości Hulett w Wyoming (USA). Jest to stary komin wulkaniczny mający 386 m wysokości. Bardzo dawno temu, doszło do zastygnięcia magmy wewnątrz wulkanu, utworzyła się tzw. intruzja. Powstała forma była odporniejsza od otaczających ją skał, dlatego nie uległa zniszczeniu. Według indiańskiej legendy, wieżę stworzyli bogowie. Chcieli w ten sposób uratować siedem dziewcząt, które uciekały przed rozwścieczonymi niedźwiedziami. Zirytowane zwierzęta swoimi pazurami zryły górę, a ślady widać do dziś. Indianie nazywają skałę Górą Niedźwiedzia.

Tsingy de Bemaraha, Madagaskar

Kras w zachodniej części Madagaskaru położony około 60-80 km od wybrzeża wyspy. Tworzą go szpiczaste iglice nazywane przez Malgaszy tsingami. Zbudowane są z wapieni i powstały w wyniku procesu krasowienia. Turyści mogą zwiedzać to miejsce w dwojaki sposób, albo wspinać się po czubkach iglic, albo eksplorować ciemne korytarze u ich podstaw. Obszar zajmuje powierzchnię 152 tys. ha i od 1927 roku podlega ścisłej ochronie.

Xianren Bridge (Fairy Bridge), Chiny

Największy na świecie naturalny łuk skalny. Jest to formacja krasowa, którą wyrzeźbiła płynąca woda w wapiennej skale. Można ją podziwiać w Chinach w Kuangsi (autonomiczny region w południowej części kraju). Xianren Bridge ma ponad 120 metrów rozpiętości. Pod łukiem przepływa rzeka Buliu stanowiąca jedyną możliwą drogę dostania się do mostu. 

Uluru (Ayers Rock), Australia

Uluru (Ayers Rock), Australia

Druga pod względem wielkości skała na świecie. Znajduje się w Australii. Ma wysokość 100-piętrowego budynku, a jej obejście zajmuje około 3 godzin (ma ponad 300 m wysokości i 8 km obwodu). Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Australii oraz jej symbolem. W ciągu dnia Ayers Rock zmienia kolory, w czasie zachodu słońca przybiera barwę palonej czerwieni.

 

Parus Rock (Sail Rock), Rosja

Parus Rock (Sail Rock), Rosja

Piaskowy monolit przypominający żagiel (stąd nazwa Sail Rock). Znajduje się na wybrzeżu Morza Czarnego w Kraju Krasnodarskim (Rosja). Ma ok. 25 metrów wysokości, 20 metrów szerokości i zaledwie metr grubości. W klifie, ok. 2,5 metra nad ziemią, znajduje się dziura. Krążą pogłoski, że powstała ona w czasie wojny kaukaskiej (1817-1864), w wyniku ostrzelania monolitu przez artylerię.

Sigirija (Lwia Skała), Sri Lanka

Sigirija (Lwia Skała), Sri Lanka

Jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Sri Lanki. Na szczycie skały mającej 370 metrów wysokości, znajdują się ruiny pałacu i twierdzy z V w. z czasów panowania króla Kassapy. Pomimo, że do dnia dzisiejszego z pałacu pozostały jedynie fundamenty, całość prezentuje się niesamowicie. Doceniło to UNESCO wpisując stanowisko archeologiczne Sigirija na listę światowego dziedzictwa. 

Cal Orcko, Boliwia

Wapienna ściana w Boliwii niedaleko miasta Sucre. Ściana ma ok. 1,2 km długości i niecałe 100 m wysokości. Odnaleziono na niej ślady pozostawione przez 294 gatunki dinozaurów. Dinozaury wydeptały tam 462 ścieżki, doliczono się ok. 5 tys. pojedynczych śladów! Czy dinozaury chodziły zatem po pionowych ścianach (nachylenie Cal Orcko wynosi 73°)? Oczywiście, że nie. Ściana ta, wiele milionów lat temu, była dnem jeziora. W wyniku ruchów górotwórczych (leży na wysokości ok. 2700 m n.p.m. u podnóży Kordyliery Centralnej) została wypiętrzona.

Blog podróżniczy Szwendam się

The Wave, USA

The Wave, USA

Fantastyczna formacja skalna utworzona z piaskowca. Są to skamieniałe wydmy, które miliony lat temu pokrywały pokaźne obszary Płaskowyżu Kolorado. Ich fragmenty zachowały się w paśmie Coyote Buttes w Arizonie (blisko granicy Arizony z Utah). Są to bardzo delikatne formy, dlatego podlegają ścisłej ochronie.

Kryształowa Jaskinia, Meksyk

Bez wątpienia jedno z najciekawszych miejsc na naszej planecie. Jaskinię można znaleźć w górach Naica w Meksyku. Tak naprawdę jest to fragment kopalni ołowiu i srebra. Znajduje się ok. 300 m pod powierzchnią ziemi. Jaskinię wypełniają kryształy selenitu (bezbarwna odmiana gipsu), które osiągają nawet 15 m długości! Kryształy są bardzo kruche, dlatego jaskinia nie jest udostępniona dla turystów, mogą ją odwiedzać wyłącznie naukowcy (muszą być ubrani w specjalne kombinezony).

Grobla Olbrzymów, Irlandia Północna

Grobla Olbrzymów, Irlandia Północna

Grobla Olbrzymów nazywana jest również Drogą Olbrzymów. Niesamowity fragment wybrzeża w Irlandii Północnej. Groblę tworzą bazaltowe kolumny, które powstały na skutek spękania stygnącej lawy. W najszerszym miejscu grobla osiąga szerokość 180 metrów, a w morze wchodzi na odległość 150 metrów. Według irlandzkiej legendy Groblę wybudował olbrzym Finn MacCumhaill.

Leńskie Stołby (Lena Pillars), Rosja

Malownicza formacja skalna ciągnąca się wzdłuż brzegów rzeki Lena (Jakucja, Syberia). Skalne filary mają od 150 do 300 metrów wysokości. Można do nich dotrzeć wyłącznie drogą wodną. W 2012 roku Park Narodowy Lena Pillars wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Torghatten, Norwegia

Torghatten, Norwegia

Niewysoka góra na wyspie Torget (gmina Brønnøy, Norwegia). Ma zaledwie 258 m wysokości. Najbardziej charakterystyczną cechą Torghatten jest dziura (tunel) za pomocą, której można przejść na drugą stronę góry. Otwór stanowi idealny punkt widokowy. Według norweskich legend, dziurę zrobił nie kto inny, jak …. Troll!

Mont Saint Michel, Francja

Mont Saint Michel, Francja

Skalista wyspa w Zatoce Wzgórza Świętego Michała w północnej Francji (Normandia). W średniowieczu wzniesiono na niej pokaźne sankturaium. Mont Saint-Michel jest wyspą pływową, co oznacza, że w czasie odpływu połączona jest ze stałym lądem, natomiast w czasie przypływu wody morskie odcinają ją od kontynentalnej Francji (prowadzi do niej wąska grobla mająca 1800 m długości). Odnotowuje się tam największą w Europie amplitudę pływów - 15,9m!

Brama do piekła (Derweze), Turkmenistan

Brama do piekła (Derweze), Turkmenistan

Zapadlisko na pustyni Kara-kum, niedaleko wioski Derweze (Turkmenistan). Ma ok. 70 metrów szerokości. Powstało w 1971 roku, w czasie wykonywania odwiertów przez sowieckich geologów (obszar bogaty w gaz). W trakcie prac, z zapadliska zaczął uciekać gaz. Chcąc zapobiec jego przedostawaniu się do atmosfery podpalono go. Sądzono, że wypali się w ciągu kilku dni, jednak on pali się po dziś dzień!

La Piedra Del Peñol, Kolumbia

La Piedra Del Peñol, Kolumbia

Fantastyczna formacja nieopodal miasta Guatapé w Kolumbii. Jest to monolit, czyli pojedynczy blok skalny zbudowany z bardzo twardej skały – w tym przypadku z granitu. La Piedra Del Peñol ma 220 m wysokości. W jednej ze szczelin skalnych monolitu zbudowano drewniane schody (650 stopni), po których można wejść na szczyt skały i z punktu widokowego podziwiać okolicę. Dwie miejscowości: El Peñol i Guatapé spierają się, do którego z miast należy monolit. Mieszkańcy Guatapé postanowili rozwiązać ten problem raz na zawsze i napisać na nim dużymi białymi literami nazwę swojego miasta. Skończyli jednak na G i części U!

KONIEC

Sklep turystyczny Szwendam się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl